طراحی دکوراسیون اتاق خواب | راهنمای طراحی دکوراسیون و چیدمان اتاق خواب

طراحی دکوراسیون اتاق خواب متناسب اصولی و استاندارد تاثیر زیادی در کیفیت زندگی ما دارد، با ما در شناخت اصول طراحی اتاق خواب همراه باشید

طراحی دکوراسیون اتاق خواب | راهنمای طراحی دکوراسیون و چیدمان اتاق خواب

طراحی دکوراسیون اتاق خواب | راهنمای طراحی دکوراسیون و چیدمان اتاق خواب

طراحی دکوراسیون اتاق خواب

طراحی و چیدمان دکوراسیون اتاق خواب هر فرد در کیفیت زندگی اش بسیار موثر است، زیرا اتاق خواب از مکان هایی در خانه است که اهمیت زیادی برای ایجاد آرامش و جدا کردن شما از یک روز شلوغ دارد. اتاق خواب نقطه ای است که برای راحت شدن از لباس کار و تعویض آن، یا حتی برای تماشای اخبار شب و خواندن کمی رمان قبل از خواب از آن استفاده می کنید. مهم تر از این ها، اتاق خواب باید راحت ترین و آرامش بخش ترین مکان برای استراحت دادن به جسم خسته بعد از تمام شدن یک روز طولانی باشد.

با اهمیت های طراحی اصولی دکوراسیون اتاق خواب آشنا شدیم. با در نظر گرفتن تمام این فاکتورها، هنوز بسیاری از ما نمی دانیم که طراحی دکوراسیون اتاق خواب باید چگونه باشد. خیلی از مواقع اتاق های خواب ما مکانی است برای وسایل خرد و اضافی که جای دیگری برایشان پیدا نمی کنیم.  ما غالباً روی اتاق نشیمن یا آشپزخانه، و مکانهایی که مهمانان در آن رفت و آمد دارند تمرکز بیشتری می کنیم. در نتیجه از اتاقی که بیش از یک سوم زندگی خود را در آن می گذرانیم غافل می شویم. در ادامه مهمترین نکات برای طراحی اتاق خواب را جمع آوری کرده ایم تا قدم به قدم شما را در طراحی اتاق خواب دلخواهتان همراهی کنیم.

در طراحی هارمونی وسایل و مبلمان را رعایت کنید

یکی از مشکلات رایجی که در اتاق خواب ها با آن مواجه می شویم، سرویس خواب بزرگ نسبت به اتاق خواب و یا در نظر گرفتن وسایل زیادی برای اتاق خواب است. با دقت در انتخاب وسایل اتاق خواب متناسب با مقیاس اتاق خواب خود و حذف کردن وسایل غیر ضروری، فضای خالی کافی را در اتاق ایجاد کنید. این فضای خالی باعث آرامش بيشتر شما می شود و بسیار به خواب و استراحت شما کمک خواهد کرد.

در نظر گرفتن میز کنار تخت برای اکثر افراد ضروری است. در طراحی اتاق خواب لازم است که ابتدا نیازهای خود را در نظر بگیرید. اگر اهل مطالعه در تخت خواب هستید، احتمالا یک میز پاتختی کوچک جواب گوی نیاز شما نخواهد بود.

اگر اتاق لباس ندارید، مورد بعدی که باید در طراحی اتاق خواب خود تعبیه کنید، کمد لباس است. باید مشخص کنید که آیا به فضای آویز لباس، و یا کشوی لباس برای لباس های تا شده نیاز دارید؟ آیا کفش هایتان را در کمد نگهداری می کنید و باید فضایی برای آن در نظر بگیرید؟ در بسیاری از اتاق خواب های ایرانی، کمد دیواری وجود دارد که با طبقه بندی درست آن مطابق نیازهایتان می توانید تمامی وسایل خود را در آن ها جای دهید و اتاق خود را شلوغ نکنید. اما اگر در اتاق شما کمد وجود ندارد، می توانید کمدی مطابق با نیازهایتان سفارش دهید و یا از گزینه های آماده و مقرون به صرفه تر استفاده کنید

چیدمان سرویس خواب را نیز در نظر بگیرید. در صورت امکان ، تختخوابها باید دور از درها یا پنجره های ناصاف قرار بگیرند تا دکوراسیون اتاق خواب شما شلوغ به نظر نیاید. بیشتر افراد با اینکه سر تختشان رو به درب اصلی اتاق باشد احساس راحتی می کنند ، اگرچه بهتر است برای یافتن جهت راحت تر، حالت های مختلف را امتحان کنید. هنگام چیدمان سرویس خواب، فضای رفت و آمد را نیز در نظر بگیرید.

هماهنگی و هارمونی چیدمان و وسایل

هوشمندانه بودجه بندی کنید

اگر بخواهید می توانید از روتختی، فرش و پرده اتاق خواب خود صرف نظر کنید. اما سعی نکنید ملحفه، بالشت، خوش خواب و پتوی خواب شما ارزان قیمت باشید. انتخاب با کیفیت این موارد با اختصاص کمی بودجه ی بیشتر، باعث می شود شما خواب راحت تری داشته باشید که به طور مستقیم در کیفیت زندگی شما موثر است. همچنین سرویس خواب غیر استاندارد ممکن است باعث درد گردن و ستون فقرات شما شود.

ملحفه های شما یک سوم از شبانه روز با پوست تان به طور مستقیم در ارتباط هستند، بنابراین باید از کیفیت بالایی برخوردار باشند و دائم شستشو و تعویض گردند. سعی کنید که از ملحفه های 100% پنبه ای استفاده کنید و رو پارچه ی رو بالشتی خود را با درصدی از ابریشم انتخاب کنید زیرا تاثیر زیادی بر پوست صورت دارد.

یک تشک با کیفیت خوب و بالش های با کیفیت وطبی که مخصوص الگوی خواب شما باشد، کمک زیادی به استراحت بهینه در ساعات شب می کند. قبل از خرید بالش یا تشک، تحقیقات مفصلی راجع به آرگونومی آنها انجام دهید. حتی اگر ممکن است آن ها را در فروشگاه امتحان کنید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

انتخاب رنگ اتاق خواب

اگر شخصی هستید که صبح زود از خواب بیدار می شوید و شروع به فعالیت روزانه می کنید، بهتر است که برای اتاق خواب خود از رنگ های روشن انتخاب کنید. هرچه قدر بیشتر به خواب روز علاقه دارید، می توانید از پالت رنگی تیره تری چیدمان اتاق خواب خود را انتخاب کنید. اگر اتاق شما پرنور است، استفاده از پرده های ضخیم تر برای کم کردن نور راهکاری بسیار مناسب است.

اگر علاقه دارید که در طراحی اتاق خوابتان از رنگ ها استفاده کنید اما همچنان برای دیوارها رنگ های خنثی را ترجیح می دهید، یا امکان رنگ کردن دیوارهای محل زندگیتان وجود ندارد، با استفاده از یک مبلمان رنگی یا تغییر رنگ رو تختی می توانید جلوه ی اتاق خواب را تغییر دهید. علاوه بر این، این انتخاب رنگ باعث می شود که مبلمان یا تخت شما تبدیل به نقطه ی کانونی اتاق خواب تبدیل شود. متنوع کردن رنگ های اتاق می تواند با استفاده از به کار گیری رنگ در کوسن ها، پرده ها و فرش هم انجام شود.

آخرین نکته ای که در مورد رنگ ها می خواهیم به آن اشاره می کنیم، انتخاب رنگ سرویس خواب قبل از رنگ آمیزی دیوارها است. شما به راحتی می توانید رنگ دیوار، روتختی و پرده ها را تغییر دهید، اما معمولا سرویس خواب جزو وسایلی است که سال های زیادی در خانه ی شما ثابت خواهد بود.

انتخاب رنگ متناسب با روحیات شخصی

نور اتاق خواب را لایه بندی کنید

همانطور که در رنگ پردازی نیز توضیح دادیم، نورپردازی در طراحی دکوراسیون اتاق خواب بسیار مهم است و ارتباط مستقیمی با شخصیت شما دارد. نور سقفی در اتاق مهم و لازم است، اما فراموش نکنید که چراغ خواب و لایه های نوری کم نور و پر نور را برای اتاق خواب در نظر بگیرید. مثلا اگر در تخت خواب خود کتاب می خوانید یا میز آرایش تان در اتاق خواب قرار دارد و همیشه آنجا حاضر می شوید، حتماً در آن قسمت ها نورپردازی های متناسب با نیاز خود را اضافه کنید. کلیدهای تنظیم نور انتخابی عالی برای ایجاد احساس آرامش و رسیدن به نور دلخواه هستند، زیرا متناسب با شرایط مختلف قابل تنظیم هستند.

اگر اتاق کوچکی دارید، استفاده از دیوار یا درب های کمد آینه کاری شده، مبلمان براق یا رنگ روشن، راه هایی عالی برای روشن تر کردن و بزرگ تر به نظر رسیدن اتاق خواب هستند. زیرا روشن جلوه دادن به یک اتاق که با وسایل تیره و سطوح غیر بازتابنده دیزاین شده، کار دشواری است.

نورپردازی در اتاق خواب

وسایل اتاق خواب را نرم و راحت انتخاب کنید

بالش و پتو و روتختی شبیه خامه های رو کیک است!  با نبودشان کیک بدی نخواهید داشت، اما وجودشان تاثیر زیادی بر جلوه و طعم کیک دارد. برای تهیه ی بالش و کوسن و روتختی های تزئینی، تحت فشار قرار نگیرید و هزینه های زیادی را صرف این موارد نکنید. زیرا رو تختی ها معمولاً هر چند سال یک بار تعویض شوند و مدل بالش و کوسن ها طبق ترند های هر سال تغییر می کند.

اگر کف پوش اتاق خواب شما سرامیک یا سنگ است، برای گرما و راحتی بیشتر می توانید از فرش یا قالیچه استفاده کنید. اما سعی کنید که به فضای خالی اتاق هم توجه کنید و کل اتاق را فرش نکنید. اگر هم که از کف پوش موکت استفاده می کنید سعی کنید انتخابی تک رنگ داشته باشید. زیرا تمام اتاق را در بر میگیرد و انتخاب هایی با طرح پیچیده و رنگ زیاد اتاق خواب را شلوغ می کند.

چیدمان تخت و کالای خواب

ریزه کاری ها را از یاد نبرید!

برای فضای اتاق خود لوازم دکوری و تزئینی را انتخاب کنید اما بسیار مراقب باشید که در این کار زیاده روی نکنید. با توجه به آیتم های زیادی که در چیدمان اتاق خواب وجود دارد، اضافه کردن چند شمع و تعدادی قاب عکس خاطره انگیز یا یک تابلوی نقاشی کوچک برای تزئینات کافی است. پس در انتخاب وسایل دکوری، تعادل را رعایت کنید و تمام دیوار هایتان را پر نکنید.

همچنین اگر میز آرایش شما در اتاق خوابتان قرار دارد سعی کنید که روی آن را خلوت نگه دارید و چیدمان شلوغی نداشته باشد.

تعادل در انتخاب طرح و رنگ هم از نکات مهم دیگری است که باید به آن توجه کنید. در صورتی که از روتختی چند رنگ و طرح دار استفاده می کنید، سعی کنید وسایل دیگر ساده باشند و مثلا از پرده و کمد تک رنگ استفاده کنید.

انتخاب تزئینات و دکوراسیون اتاق خواب

 

از اینکه نظرات و ایده هایتان را در طراحی دکوراسیون اتاق خواب با ما به اشتراک می گذارید متشکریم.

 

 

Photo credits: Pinterest

نظرات

نظر خود را بیان کنید :

طراحی دکوراسیون اتاق خواب | راهنمای طراحی دکوراسیون و چیدمان اتاق خواب
محسن بیانی
1399/09/17

سلام. خیلی ممنون از مطلب خوبی که گذاشتید

آخرین مطالب

طراحی صنعتی
24 آبان 1400
پل معلق
8 مهر 1400