انتخاب رنگ طوسی و زرد در معماری: رنگ سال پنتون 2021

رنگ سال 2021 برای فضاهای معماری و عمومی توسط پنتون طوسی خاکستری و زرد انتخاب شد. پروژه های اجرا شده با این دو رنگ را ببینید

انتخاب رنگ طوسی و زرد در معماری: رنگ سال پنتون 2021

انتخاب رنگ طوسی و زرد در معماری: رنگ سال پنتون 2021

انتخاب رنگ طوسی و زرد در معماری: رنگ سال 2021

در دسامبر 2020، پنتون رنگ سال 2021 را دو رنگ طوسی و زرد با کدهای پنتون PANTONE 17-5104 و PANTONE 13-0647 انتخاب کرد.

پنتون با انتخاب این دو رنگ، برای دومین بار در 22 سال اخیر، رنگ زرد و خاکستری را به عنوان دو رنگ مستقل اما مکمل توصیف کرد. انتخاب زرد روشن و طوسی خاکستری نمایانگر موضوع وحدت و حمایت متقابل است.

زرد روشن، رنگی سر زنده و پر انرژی است و طوسی خاکستری رنگی محکم و قابل اتکا است. استفاده از این دو رنگ در کنار هم نشان دهنده قدرت، خوش بینی و انرژی است. پس از یک سال کاملا دشوار و پر تلاطمی که تمام دنیا پشت سر گذاشت، پنتون با خوش بینی به سال آینده امیدوار است. در معماری، این پالت ترکیبی از بازی و شکوه در فضاهای عمومی و اجتماعی، فضاهای داخلی منزل، فضاهای مراقبتی و پزشکی و موارد دیگر برای برقراری مضامین مشابه انعطاف پذیری و به وجود آوردن فضای مثبت استفاده شده است. در ادامه چند نمونه پروژه با استفاده از رنگ های سال 2021 پنتون را خواهیم دید.

پروژه "لاله: جای شما روی میز" از گروه معماری ADHOC

این پروژه با استفاده رنگهای پنتون در سال جاری طراحی شده است. به منظور اقامت و جذب شهروندان به مرکز شهر مونترال پس از چندین هفته قرنطینه خانگی که به دلیل همه گیر شدن کرونا اتقاق افتاد، این پروژه توسعه یافته است. با انعکاس کامل ایده آل های رنگ های انتخابی امسال پنتون، این پروژه نشان دهنده خوش بینی و قدرت پس از یک دوره دردناک و دشوار است.

پروژه لاله با رنگ طوسی و خاکستری

پروژه لاله

پروژه لاله

"وسیله فرار" استودیو معماری موریسن

وسیله فرار در واقع یک غرفه مجسمه سازی در مقیاس کوچک است. این وسیله آینده ای را تصور می کند که در آن انسان ها در طبیعت سبک و گذرا قدم می گذارند. غرفه یک پناهگاه سبک و قابل تخریب است که می تواند دو نفر را برای یک شب در خود جای دهد. آلومینیوم خاکستری بر عملکرد خود به عنوان یک ساختار موقتی و عملی تأکید دارد. در حالی که رنگ زرد نور خورشید را فیلتر می کند، و با تأکید بر مراقبه و ارتباط با طبیعت، یک اثر آرام بخش را ایجاد می کند.

وسیله فرار

وسیله فرار استودیو مریسون

 

پروژه چیدمان ویرا-لاتا از موراداوگا

این اینستالیشن جذاب در پرتغال، زرد واگن های قطار را با رنگ طبیعی فلزی قوطی های حلبی ترکیب کرده است. و محل آن را در کنار ایستگاه قطار سائو بنتو در پورتو نشان می دهد. این ایستگاه مترو از زیبا ترین ایستگاه های مترو جهان به شمار می آید که در تارامید به آن پرداختیم. قوطی هایی که می توانند توسط گردشگران و عابران چرخانده شوند تا پیام ها و نقاشی هایی کاملا انحصاری را بر روی برج ایجاد کنند. این اینستالیشن از صفحات اطلاع رسانی ایستگاه قطار که سفرهای خروجی و ورودی را نشان می دهند، الهام گرفته شده اند.

اینستالیشن پورتو

اینستالیشن پورتو با زرد و طوسی

فضای کار MIT جمعي از معماران

این فضای پژوهشی، یک فضای آزمایشگاهی و تحقیقاتی برای دانشجویان، اعضای هیئت علمی و متخصصان فنی MIT است. با استفاده از دو رنگ انتخابی پنتون به عنوان رنگ های اصلی طرح خود، یک فضای خلاقانه و مثبت و پر انرژی از طریق رنگ زرد ایجاد شده است. اما همچنین رنگ طوسی خاکستری به پیشرفت فنی و دقت بالا اشاره داشته است.

فضای کار و پژوهش

فضای تحقیقانی ام آی تی

فضای کار و تحقیقاتی

فضای نمایش چند منظوره

این فضای رویداد چند منظوره، فضای نمایش و فروشی است که از خاکستری و زرد برای به وجود آوردن جوی عمل گرا استفاده می کند. در قسمت پذیرایی این فضا، پارچه دیواری زرد برای ایجاد احساس گرما، سبکی و آرامش در نظر گرفته شده است. در فضای نمایش پروژه، رنگین کمانی از خاکستری، بازدیدکنندگان را به فضای نمایشگاه می کشاند. این فضا بازدید کنندگان را به جای بینندگان منفعل، در رویدادها شرکت می دهد.

فضای نمایش

فضای نمایش

 

نظرات

نظر خود را بیان کنید :

آخرین مطالب

طراحی صنعتی
24 آبان 1400
پل معلق
8 مهر 1400