عجیب ترین و زیباترین ایستگاه های مترو جهان

برخی از ایستگاه های مترو به قدری زیبا، مدرن و هنرمندانه طراحی و ساخته شده اند که به موزه های زیرزمینی معروف هستند

عجیب ترین و زیباترین ایستگاه های مترو جهان

عجیب ترین و زیباترین ایستگاه های مترو جهان

زیباترین و عجیب ترین ایستگاه های مترو جهان

زیبا ترین ایستگاه های مترو در جهان فراتر از آنچه که از ایستگاه های مترو در ذهن دارید خاص و جالب توجه هستند. در حالی که ایستگاه های مترو همیشه مکان هایی شلوغ و پر تردد به شمار می آید که مردم با عجله از آن ها می گذرند تا به مقصد برسند، خیلی از کشورها از ایستگاه های مترو استفاده ی گردشگری می کنند. برخی از ایستگاه های مترو به قدری زیبا طراحی و ساخته شده اند که از آن ها موزه های زیرزمینی یاد می کنند. گردشگران و علاقه مندان به معماری و هنر فقط برای تماشای زیبایی این ایستگاه ها و طرفندهای مهمی که در طراحی آن ها رعایت شده به دیدن این ایستگاه ها می روند. در این ایستگاه ها دیگر مردم را عجله کنان در حال رسیدن به درب های مترو را نمی بینید، بلکه بیشتر افراد حاضر در ایستگاه در حال لذت بردن از فضا و توجه به زیبایی مدرن و یا تاریخی ایستگاه ها هستند. در اینجا زیباترین و عجیب ترین ایستگاه های مترو در جهان را به شما معرفی می کنیم تا در صورتی که از این شهر ها گذر کردید حتما از آن ها دیدن کنید.

سوئد- استکهلم

ایستگاه مترو  T-Centralen

شبکه ی زیر زمینی مترو استکهلم یک گالری هنری بزرگ است که بیش از 100 هنرمند در 90 ایستگاه آن نمایشگاه های موقت و دائمی دارند. وجود هنرمندان در شبکه ی مترو استکهلم چهره ی جذاب تری به آن بخشیده و نیاز به هنر در زندگی شهری را در مکانی درست پاسخ میگوید. این شبکه ی مترو بزرگترین گالری هنری فضا باز جهان به حساب می آید و هر ایستگاه به طور متفاوت و قابل توجهی طراحی شده. سبک تزئینات ایستگاه ها از روستاهای تاریخی اسکاندیناوی به وام گرفته شده است.

در میان این ایستگاه های زیبا، انتخاب زیباترین ایستگاه شاید ممکن نباشد، اما قدیمی ترین آنها ایستگاه مترو T-Centralen است که سرآغاز هنرنمایی هنرمندان در ایستگاه های مترو سوئد شد. این ایستگاه که در تقاطع سه خط مترو قرار دارد یکی از پر تردد ترین ایستگاه های استکهلم به شمار می آید. در این ایستگاه از برگ های آبی روی زمینه ی سفید استفاده شده که باعث القای حس آرامش به رهگذران می شود. در استکهلم اگر تمام روز را در ایستگاه های متروی مختلف بگذرانید باز هم مکان های جذاب و جدید پیدا خواهید کرد.

ایستگاه مترو استکهلم

روسیه- مسکو

در مسکو و سنت پترزبورگ ایستگاه های مترو همگی افسانه ای هستند و همانند مترو استکهلم، انتخاب زیباترین ایستگاه واقعا دشوار است. در مسکو ایستگاه های مترو موزه هایی بی نظیرند هستند و هرکدام تزئیناتی غنی و باشکوه دارند. طراحی بعضی از ایستگاه ها موضوعی است و برخی دیگر همانند کاخ طراحی شده. به همین دلیل به شبکه ی زیرزمینی مترو مسکو، کاخ های زیرزمینی نیز می گویند و اکثر گردشگران این شهر حداقل یک روز کامل را به بازدید از مترو ها می پردازند.

مترو مسکو که اکنون بیش از 200 ایستگاه و پانزده خط دارد، از پر ترددترین مترو های جهان است و می توان گفت که نیمی از این ایستگاه ها ارزش بازدید دارند. در هر کدام از ایستگاه ها به غیر از تزئینات مرمری، مجسمه های بیشمار و تابلوهای شیشه ای، نماد های زیادی از فرهنگ و تاریخ شوروی مانند داس و چکش خواهید یافت.

خطوط مترو مسکو را که می توانید در این نقشه ببینید، بر طبق یک دایره ی مرکزی طراحی شده اند که زیباترین ایستگاه ها را هم می توانید در همین دایره ی اصلی که خط شماره ی پنج است پیدا کنید. از میان آن ها می توان از ایستگاه های Taganskaya و Komsomolskaya و  Prospekt Mira و  Novoslobodskaya و  Kievskayaنام برد. اگر وقت محدودی دارید می توانید به این ایستگاه ها بسنده کنید، اما پیشنهاد می کنیم که ایستگاه های جذاب در خطوط دیگر مانند ایستگاه مایاکوفسکا را نیز از دست ندهید.

در مترو مسکو می توانید به راحتی عکس بگیرید و از آنجایی که سیستم مترو سریع است، ایستگاه ها مزدحم نمی شوند و فضای کافی برای عکاسی را حتی در ساعات شلوغ روز خواهید داشت. اگر به اطلاعات تاریخی و معماری ساخت ایستگاه های مترو علاقه مندید، می توانید به یک تور بپیوندید و هنگام بازدید اطلاعات جامعی کسب کنید.

ایستگاه های مترو روسیه

تایوان-  کائوسیونگ

ایستگاه مترو Formosa Boulevard

این ایستگاه مترو، گنبدی شیشه ای و رنگین دارد که نمای بی نظیری به آن بخشیده و تاسیسات آن به عنوان یک گنبد زیر زمینی بی نظیر است. این گنبد شیشه ای بیشتر شبیه به یک اینستالیشن هنری است تا طراحی مترو و منظره ای باشکوه ایجاد کرده که گردشگران در سفر به دومین شهر بزرگ تایوان آن را از دست نخواهند داد. این گنبد شیشه ای از بیش از 4500 صفحه ی شیشه ای ساخته شده است که مساحت 660 متر مربع را در بر می گیرد.

ایستگاه مترو تایوان

این اثر هنری که توسط هنرمندی ایتالیایی به ثمر نشسته، در هسته ی اصلی خود نشانگر تمام مراحل زندگی انسان است. در این اثر به طرز با شکوهی تمام مراحل تولد، رشد، تکامل و نابودی انسان به تصویر کشیده می شود که این مراحل با آب، خاک، نور و آتش نمایان می شوند.

جدا از اینکه این گنبد یک اثر هنری مهم در تایوان است و برای گردشگران نیز مکانی توریستی محسوب می شود، برای مردم تایوان این گنبد معنی عمیق تری دارد. در واقع این مکان برای بزرگداشت قربانیان حادثه ی فورموسا که تظاهراتی مهم برای طرفداران دموکراسی بود و در همان حوالی رخ داد ساخته شده است.

ایستگاه مترو تابوان

ایتالیا- ناپل

ایستگاه مترو Toledo

ساخت مترو ناپل که بیش از صد سال است آغاز شده است هنوز به پایان نرسیده و نوسازی و توسعه ی ایستگاه ها هنوز ادامه دارد. از تحولات اخیر که در توسعه ی مترو به کار گرفته شده است به وجود آوردن ایستگاه های هنری بود که معماران و هنرمندان بتوانند نهایت هنر خود را در این ایستگاه ها پیاده کنند. فراهم کردن این محیط برای هنر معاصر باعث شد که تا کنون بیش از 180 اثر هنری که توسط 90 هنرمند ایتالیایی ساخته شده است، خطوط مترو ناپل را بیارایند.

در حال حاضر ایستگاه مترو Toledo از زیباترین و آیکونیک ترین ایستگاه های مترو در ناپل است که تمام کسانی که از این ایستگاه عبور می کنند مبهوت تزئینات خیره کننده آن می شوند. این ایستگاه که از سال 2012 شروع به کار کرده، از دیدگاه بسیاری از رسانه ها و نشریات، لقب زیباترین ایستگاه مترو اروپا را به خود اختصاص داده است.  

این ایستگاه که به کمک یک شرکت اسپانیایی ساخته شده است، با الهام از "آب و نور" طراحی شده. فضای آبی و سفیدی که به اقیانوس شباهت دارد و امواج کاشی هایی که با الهام از دریا رنگ بندی شده اند و همچنین نورپردازی فضا، تماشاگران را به عمق اقیانوس ها می برد.

ایستگاه مترو ناپل

لهستان - ورشو

ایستگاه مترو Nowy Świat-Uniwersytet

این ایستگاه که از جالب ترین ایستگاه های مترو طراحی شده در اروپا است یادآور فیلم هایی است که از آینده ساخته می شوند و به موجودات فرازمینی می پردازند. با قرار گرفتن در فضای طبقه ی پایین که محل ورود و خروج مترو است حس می کنید که وارد یک سفینه ی فضایی شده اید. طراحی ایستگاه و استفاده از رنگ های فانتزی آن باعث القای این حس می شوند که در مرکز پایتخت لهستان، این ایستگاه دریچه ی ورودی به دنیای آدم های فضایی است.

این ایستگاه در سال 2015 بهره برداری شد و علاوه بر مضمون آینده نگرانه ی طراحی آن که از فضاپیما ها الهام گرفته شده است، گرافیتی های مدرن و بی نظیری نیز فضای آن را زیبایی بخشیده اند.

ایستگاه مترو ورشو

پرتغال - پورتو

ایستگاه راه آهن و مترو São Bento

پورتو یکی از زیباترین شهرهای پرتغال است که در همه جای شهر زیبایی های چشم نواز و خیره کننده ای وجود دارد. از نقاشی دیواری های زیبایی که در همه جای شهر به چشم می خورد تا خانه های چشم نواز و رنگین که در مجاورت رودخانه ی دورو قرار دارند. در این شهر رویایی، زیبایی معماری و هنری ایستگاه مترو و راه آهن  São Bento جلوه ای دیگر دارد.

این ایستگاه راه آهن که در قرن نوزدهم بهره برداری شده، طراحی داخلی بی نظیری دارد که با بیش از بیست هزار کاشی تزئیین شده است. این کاشی کاری ها طرح هایی غول پیکر از نبردهای تاریخی و داستان های مذهبی را به تصویر می کشند. کاشی کاری های این ایستگاه قطار انقدر با ظرافت و دقت انجام شده اند که پروژه ی انجام آن ها یازده سال به طول انجامید. همین پروژه ی زیبا ایستگاه راه آهن و مترو سائو بنتو را به یکی از جذابیت های توریستی این شهر تبدیل کرده است.

ایستگاه مترو و راه آهن پورتو

نظرات

نظر خود را بیان کنید :