اتاق كار در خانه | نكاتی برای طراحی اتاق کار در خانه

چگونه دفتر خانگی خود را طراحی کنیم؟ تمام نکاتی که درباره طراحی دکوراسیون اتاق کار باید بدانید، به همراه بهترین نمونه های طراحی اتاق کار و مطالعه

اتاق كار در خانه | نكاتی برای طراحی اتاق کار در خانه

اتاق كار در خانه | نكاتی برای طراحی اتاق کار در خانه

دفتر کار خانگی یا اتاق کار، باید چگونه طراحی شود؟ کار کردن در هر اداره ای نسبتاً حواس پرتی و مشکلات خاص خود را دارد. اما در خانه شاید وضعیت پیچیده تر نیز باشد. وظایف کاری و خانگی به سختی تفکیک می شوند و ممکن است باعث حواس پرتی و از بین رفتن تمرکز شما گردند.

هنگام کار در خانه ممکن است نتوانید عوامل حواس پرتی را کاملاً کنترل کنید. اما آنچه که می توانید به خوبی انجام دهید، طراحی درست و مهندسی شده اتاق کاری است که شما در موفق شدن در کار خانگی کمک کند اگرچه عوامل زیادی غیر از طراحی اتاق کار در این موفقیت تاثر گذارند. این موفقیت می تواند نگه داشتن خوراکی ها و تنقلات دور از اتاق کار یا مسدود کردن دسترسی به رسانه های اجتماعی باشد، اما هسته تاثیر گذار اصلی، به وجود آوردن یک محیط مولد و طراحی یک اتاق کار است که بتوانید در آن به راحتی تمرکز کنید.

در سال های گذشته فقط فریلنسر ها از خانه یا فضای کارهای اشتراکی کار می کردند. اما پس از شیوع ویروس کرونا، نه تنها تمام فریلنسرها مجبور به کار در محیط خانه شدند، بلکه بسیاری از شاغلان نیز دورکار شدند. بنابراین طراحی فضایی مخصوص به کار در خانه، بیش از پیش اهمیت یافت.

اگرچه ممکن است نتوانید هر توصیه ایده آلی را در این مقاله اجرا کنید، اما این نکات مربوط به طراحی دفتر خانه نشان می دهد که چگونه همه جزئیات از جمله چراغ ها و گیاهان گرفته تا استفاده از تکنولوژی و تکنیک های سازمانی می تواند راحتی و ترکز شما را در دفتر کار خود تضمین کند. در ادامه نکاتی را برای طراحی اتاق کار ایده آل مطرح می کنیم و با مدل های طراحی دکوراسیون اتاق کار آشنا خواهیم شد.

دکوراسیون اتاق کار و مطالعه

نقطه دوست داشتنی خود را در خانه پیدا کنید

پیدا کردن یک فضای اختصاصی، اولین چالش شما برای طراحی اتاق کار است. طراحی فضای کار اختصاصی اهمیت بسیاری دارد و طراحان تاکید زیادی بر آن می کنند. حتی اگر فضای کار شما نور ایده آلی نداشته باشد، یا به اندازه کافی جادار نباشد، بسیار مهم است که از نظر شما نقطه ای دوست داشتنی و ایده آل باشد.

متیو باسچر، معمار مستقل در این مورد می گوید: "شما به فضایی نیاز دارید که فقط برای کار بتوانید از آن استفاده کنید". این فضا می تواند یک صندلی خاص کنار کانتر آشپزخانه باشد. یا اتاقی اختصاصی برای کار. این موضوع تماما به فضایی که شما در اختیار دارید بستگی دارد. نکته اصلی جداسازی فضای کار شما از فضای استراحت شماست. این موضوع به شما کمک کی کند هنگام حضور در یک محیط خاص تمرکز کنید.

با اینکه داشتن فضایی جداگانه برای کار مهم است، شما می توانید گاهی اوقات به خود تنوع بدهید، و بعضی از کارها که نیاز به تمرکز بالا ندارند را در فضاهای متنوع خانه انجام دهید.

پیدا کردن نقطه ایده آل طراحی اتاق کار

اتاق کار خود را سازمان دهی شده، تمیز و تجهیز نگه دارید

درست مثل هر اتاق در خانه، باید فضای ذخیره سازی و سازمان خود را برای اتاق کار خود تعیین کنید تا خیالتان از نظم داشتن وسیله ها راحت باشد و به طور مثمر ثمر کار کنید.

علاوه بر سازمان دهی وسایل، لازم است که اتاق کار خود را تمیز و مرتب نگه دارید تا همیشه مانند دفتر کاری تمیز به نظر برسد. تجمع لیوان های کثیف و ظروف تنقلات بر روی میز کار شما یک دغدغه اضافی برای شما به وجود می آورد.

برای هرکدام از پروژه های خود فایل جداگانه تهیه کنید و با رنگ های شاخص آن ها را از هم متمایز کنید. پرونده های متعدد را روی میز کار باز نگذارید تا موجب کلافگی شما هنگام کار نشوند.

برای بهبود عملکرد دفتر کار خود باید بر موارد اصلی سرمایه گذاری کنید. داشتن تجهیزات مناسب، کار کردن را برای شما بسیار لذت بخش می کند و خستگی کار را کم خواهد کرد.

میز کار ساده و مرتب

از تاثیر رنگ سبز غافل نشوید!

فعال و پویا نگه داشتن محیط کار، فقط به فناوری و تکنولوژی وابسته نیست. وقتی شما بتوانید از میز کار خود به طبیعت نگاه کنید، هرگز از طبیعت دور نیستید.

آوردن طبیعت به خانه شما نیز می تواند تفاوت زیادی در جو خانه ایجاد کند. گیاهان به زنده شدن فضا کمک می کنند و به ما یادآوری می کنند که در خارج از کار دنیایی زنده و جاندار وجود دارد که خواه کار تمام شود و یا نشود، به حیات خود ادامه می دهد.

هر 20 دقیقه، حتما از صفحه نمایش به چیزی که حداقل 2 متر با شما فاصله دارد برای 20 ثانیه نگاه کنید. این نگاه می تواند به فضای سبزی باشد که شما را کاملا از محیط کار دور کند و آرامش را به ذهن شما برگرداند. فضای استراحت چشمان بسیار مهم است، بنابراین اگر با مانیتور کار می کنید، حتما باید این فضای استراحت را در نظر بگیرید.

استفاده از فضای سبز در اتاق کار برای استراحت چشم

نور طبیعی و افزایش خلاقیت در اتاق کار

علاوه بر نگهداری از گیاهان زنده، روشنایی و نور نیز امری کلیدی است. نور خورشید خلاقیت را بالا می برد و کار در فضاهایی با تور طبیعی باعث افزایش بازدهی کار شما خواهد شد. وقتی شب فرا می رسد، از لامپهایی با نور گرم و ترکیب نور مهتابی و آفتابی استفاده کنید تا فضای دنجی برای کار و بهره وری بهتر فراهم شود.

استفاده از نور طبیعی در اتاق کار

سلامت ارگونومی را در اتاق کار فراموش نکنید

در یک دفتر بزرگ، ممکن است کسی مسئول خرید پایه لپ تاپ ، محافظ مچ دست و سایر لوازم ارگونومیک باشد. اما هنگامی که در خانه کار می کنید، اقدامات ساده ای وجود دارد که می توانید برای اطمینان از اینکه سلامت ارگونومیک شما هنگام کار در خانه آسیب نمی بیند انجام دهید.

کاربران لپ تاپ اگر ایمنی آرگونومی را رعایت نکنند، در معرض وضعیت بدی برای ایمنی مچ دست و گردن قرار دارند. بنابراین افزودن پایه لپ تاپ یا استفاده از صفحه کلید و ماوس می تواند درد مزمن را کاهش دهد.

رعایت آرگونومی در اتاق کار

نمونه طراحی های دکوراسیون اتاق کار

تا به اینجا با نکاتی که باید در طراحی اتاق کار که کارایی و تمرکز شما را حفظ کند آشنا شدیم. با در نظر گرفتن این نکات در اضافه کردن سلایق شخصی می توانید به اتاق کار دلخواه خود برسید. در ادامه چند نمونه از طراحی های دکوراسیون اتاق کار و مطالعه را میبینیم.

دکوراسیون اتاق کار و مطالعه

طراحی اتاق کار و مطالعه

طراحی اتاق کار کلاسیک

طراحی اتاق کار کلاسیک

طراحی اتاق کار ساده

طراحی اتاق کار ساده

طراحی اتاق کار مدرن

دفتر کار مدرن

نظرات

نظر خود را بیان کنید :

آخرین مطالب

طراحی صنعتی
24 آبان 1400
پل معلق
8 مهر 1400