6 فضای ایده آل برای استفاده از قدرت زیبایی گیاهان در طراحی داخلی

گیاهان یکی از عناصر حیاتی و قدرتمند در ایجاد یک طراحی داخلی خوب و کامل هستند و می توانند به راحتی مکمل عناصر شما در طراحی داخلی منزل باشند

6 فضای ایده آل برای استفاده از قدرت زیبایی گیاهان در طراحی داخلی

6 فضای ایده آل برای استفاده از قدرت زیبایی گیاهان در طراحی داخلی

6 فضای ایده آل برای استفاده از قدرت زیبایی گیاهان در طراحی داخلی

گیاهان یکی از عناصر حیاتی در ایجاد یک طراحی داخلی خوب و کامل هستند. و همچنین یکی از مواردی است که توسط طراحان نادیده گرفته می شود! وقتی شما احساس می کنند چیزی در طراحی منزل شما کم شده است یا فضایتان به قدر کافی دنج نیست، اغلب به این دلیل است که استفاده از عناصر طبیعی مانند گیاهان را از دست داده اید. علاوه بر تاثیر زیبایی شناسی گیاهان در طراحی داخلی، حس وجود عنصری زنده در خانه که رشد و پرورش آن توسط انسان صورت می گیرد، بسیار روحیه بخش است. بنابراین، بیایید کمی بیشتر به این موضوع بپردازیم و قدرت استفاده از گیاهان را در طراحی داخلی فضای منزل خود کشف کنیم.

چه چیزی در مورد گیاهان وجود دارد که باعث می شود در چیدمان منزل شما چنین نقش مهمی داشته باشند؟ برای درک این موضوع، درک اساسی از اصول زیبایی شناسی و عناصر طراحی داخلی به شما کمک بسیاری می کند. ما در ادامه سعی می کنیم تا بسیار کوتاه برای شما برخی مفاهیم اصلی را در طراحی داخلی و نقش استفاده از گیاهان در این خصوص را پوشش دهیم.

برخی از عناصر طراحی شامل رنگ، بافت و شکل هستند. گل های آپارتمانی و گیاهان در ایجاد رنگ، بافت و ترکیب بندی بسیار عالی عمل می کنند. با استفاده از گیاهان می توانید که یک رنگ پرانرژی، اشکال ارگانیک و بافت منحصر به فرد را برای یک فضا فراهم کنید.

استفاده از گل و گیاه در خانه

اصول طراحی شامل مواردی دیگر مانند تعادل، تأکید، تناسب، ریتم و هماهنگی نیز است. این اصول می توانند کمی برای درک و تجسم پیچیده به نظر برسند. اما به طور ساده با این مثال می توانید بهتر این اصول را تجسم کنید. اگر فضایی دارید که در یک طرف اتاق مبلمان زیادی دارد، ممکن است لازم باشد برخی المان ها را به سمت دیگر اتاق انتقال دهید تا فضای متعادل تری از نظر بصری ایجاد شود. از این رو گیاهان یک عنصر عالی برای ایجاد تعادل در یک اتاق هستند.

شما همچنین می توانید از گیاهان یا گلها برای ایجاد تأکید بیشتر بر میز غذاخوری خود و ایجاد تمرکز بر میز غذاخوری خود استفاده کنید. ریتم یکی از مهمترین اصول طراحی است و به چگونگی حرکت چشم ما در یک اتاق به روشی آگاهانه مربوط می شود. ریتم در طراحی را می توان با تکرار الگو، بافت یا رنگ به دست آورد. گیاهان می توانند به عنوان عنصری پیوند دهنده در ایجاد حس ریتم باشند.

اکنون که درک بهتری از اهمیت گیاهان در طراحی پیدا کردیم، بیایید در مورد مکان هایی که باید از آنها استفاده کنید صحبت کنیم. پاسخ کوتاه این است: شما باید حداقل یک گیاه آپارتمانی بدون گل یا گلدار در هر اتاق داشته باشید. اما در ادامه شش فضای ضروری برای استفاده از گیاهان در طراحی داخلی را به شما معرفی خواهیم کرد.

1-استفاده از گیاهان در گوشه های خالی

گوشه های خالی در یک اتاق می توانند خسته کننده باشند. البته این بدان معنا نیست که هر گوشه از خانه شما باید یک گیاه داشته باشد. اما قطعاً به این فکر کنید که یک گلدان بزرگ یا یک درختچه آپارتمانی را در گوشه ای از اتاق نشیمن، اتاق غذاخوری و یا اتاق خواب خود اضافه کنید.

استفاده از گیاهان طبیعی در خانه

2-گیاهان مینیاتوری برای استفاده در قفسه کتاب

بله، قفسه های کتاب مخصوص جای دادن کتاب است. اما اگر می خواهید قفسه های کتاب شما جذاب تر به نظر برسد، باید چند گیاه کوچک به آن اضافه کنید. استفاده از گیاهان کوچک مینیاتوری که به نور کمی احتیاج دارند، رنگ و بافت بسیار خوبی به قفسه های شما می بخشند. قرار گرفتن گیاهان در کنار کتاب ها به دکوراسیون شما حیات می بخشند.

گلدان در کتابخانه

3- گل و گیاه بر روی میز غذاخوری

یک میز اتاق ناهار خوری شکیل و زیبا، حتما به یک نقطه کانونی و شیء مرکزی احتیاج دارد. یک گلدان با رنگ سبز درخشان، یا یک دسته گل شاخه بریده، یک روش عالی برای ایجاد آن نقطه مهم مرکزی است.

گل بر روی میز غذاخوری

4- گلدان بر روی میز وسط

میز وسط یا میز چای خوری نقطه کانونی مبل های شما یا حتی اتاق نشیمن شما می توند باشد. اگر مطمئن نیستید که چگونه میز وسط خود را تزئین کنید، بگذارید به شما کمک کنیم! چیزی که باید روی میز وسط شما باشد، یک گیاه کوچک یا یک گروه کوچک از گلدان های مینیاتوری است. این پیشنهاد نه تنها یک عنصر تزئینی عالی برای هر میز است، بلکه به شما کمک می کند تا یک ظاهر ارگانیک و تازه به اتاق نشیمن خود بیفزایید.

استفاده از گیاه در میز وسط

5- میز ورودی خانه

میز ورودی یک مکان طبیعی برای استفاده از یک گیاه است. چرا؟ زیرا میز کنسول ورودی شما مکانی است که هر روز شما و وسایل همراهتان از فضای بیرون به داخل خانه خود می آیید. چه روش بهتری برای در آغوش گرفتن و جشن گرفتن ورود به خانه از داشتن یک عنصر طبیعی است؟ بنابراین استفاده از گیاهان آپارتمانی را در این نقطه فراموش نکنید. استفاده از گیاهان آپارتمانی گلدار گزینه بسیار روحیه بخش تری می توانند باشند.

گیاهان در میز ورودی

6-استفاده از گیاهان در حمام و سرویس بهداشتی

این یکی ممکن است شما را متعجب کند، اما اگر به اصول و عناصر طراحی برگردید، کاملاً منطقی است. حتی این موضوع را در مقاله راهنمای طراحی حمام و سرویس بهداشتی به خوبی توضیح داده ایم. حمام ها با عناصر سخت و صاف مانند وسایل لوله کشی، کاشی و فلز پر شده اند و اغلب دارای رنگ بندی بسیار خنثی هستند. یک گیاه کوچک یا گلدان با رنگ سبز روش های خارق العاده ای برای افزودن رنگی تند و یک بافت جدید به حمام شما است.

استفاده از گل و گیاه در سرویس بهداشتی و حمام

 

معرفی 8 گیاه مناسب برای نگهداری در آپارتمان

  1. اسپاتی فیلوم: گیاهی متناسب با فضای کم نور که با لامپ های فلورسنت نیز رشد خوبی دارد. بنابراین گزینه خوبی برای استفاده در سرویس های بهداشتی و اتاق های کم نور است.
  2. سانسوریا(شمشیری): این گیاه بسیار شاداب، پر طراوت و در عین حال سرسخت است. همچنین این گیاه یکی از تصفیه کنندگان هواست که در شب اکسیژن تولید می کند و باعث داشتن خوابی بهتر می شود.
  3. آلوئه ورا: این گیاه برای استفاده در فضای آشپزخانه و نشیمن بسیار جذاب و متناسب است. از مزیت های گیاه آلوئه ورا استفاده از برگ های زیرین آن برای درمان فوری سوختگی و خراش های پوستی است.
  4. بامبو: گیاه بامبو بهترین گزینه برای سبز کردن و طراوت بخشیدن به قسمت های تاریک و کم نور خانه است.
  5. بنفشه های آفریقایی: این گیاه زیبا که چند فصل در سال گل می دهد، نمایی زیبا با هاله ای از بنفش به محیط شما می بخشد. این گیاه تنها یک بار در هفته نیاز به آبیاری از زیر گلدان دارد.
  6. پتوس: این گیاه که از گیاهان رونده است می تواند به راحتی به فرمی که می خواهیید یک دیوار سبز برای شما ایجاد کند. این گیاه به نور متوسط احتیاج دارد.
  7. فیکوس: این گیاه جزو درختچه های آپارتمانی است که می تواند به نقطه کانونی اتاق شما تبدیل شود. برگ های سبز پررنگ و پهن این گیاه چهره ای چرمی مانند و زیبا دارد.
  8. زامفیلیا: این گیاه یکی از کم آب ترین و مقاوم ترین گیاهانی است که می توانید در آپارتمان به راحتی از آن مراقبت کنید. زامفیلیا گیاهی لوکس و زینتی حساب می شود و گزینه خوبی برای میز وسط یا میز غذاخوری است.

اسپاتی فیلوم

فیکوس

امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده، و از گیاهان طبیعی در طراحی داخلی منزل خود به خوبی استفاده کنید.

نظرات و سوالات خود را در رابطه با استفاده از گیاهان در طراحی داخلی با ما به اشتراک بگذارید!

 

 

منبع: استودیو ولش دیزاین

نظرات

نظر خود را بیان کنید :

آخرین مطالب

طراحی صنعتی
24 آبان 1400
پل معلق
8 مهر 1400