مهمترین نکات در طراحی سرویس بهداشتی کارامد و شیک

چطور کارامد ترین سرویس بهداشتی را طراحی کنیم در کنار اینکه شیک و امروزی باشد؟ تمام نکات طراحی سرویس بهداشتی را در تارامید بخوانید

مهمترین نکات در طراحی سرویس بهداشتی کارامد و شیک

مهمترین نکات در طراحی سرویس بهداشتی کارامد و شیک

سرویس بهداشتی معمولا فضای کوچکی از خانه را به خود اختصاص می دهد. اما با طراحی درست و استفاده ی مفید از فضاهای آن می تواند خیلی از مشکلات مربوط به کمبود فضا را حل کند. به دلیل استفاده ی مکرر از سرویس بهداشتی و حمام و رطوبتی که در فضا وجود دارد در خیلی از خانه ها نیاز به بازسازی سرویس بهداشتی به وجود می آید. اگر که خودتان می خواهید سرویس بهداشتی را طراحی کنید و یا به دنبال تعمیرات ونوسازی آن هستید، در اینجا می توانید اصول اولیه در طراحی داخلی سرویس بهداشتی را پیدا کنید و فضای رویایی که در ذهن خود دارید را بسازید.

چیدمانی کارامد طراحی کنید

حتی در مدرن ترین و رویایی ترین سرویس های بهداشتی نیز باید فضایی منطبق با لوله کشی ها، خطوط آب و سیستم تهویه داشته باشید. نقشه های حمام معمولاً در چیدمان هایشان وسایل ناقل آب را در مجاورت دیوار ها قرار می دهند، مانند سینک، توالت، دوش و وان. طراحی سرویس بهداشتی می تواند با استفاده از یک دیوار، دو دیوار و یا سه دیوار انجام گیرد که هر چه قدر دیوارهای کمتری درگیر باشند، طراحی نیز مقرون به صرفه تر و ارزان تر تمام می شود. در فضاهای بزرگتر می توان طراحی های متفاوت تری داشت و برای چیدمان به دیوار ها وابسته نبود، اما همچنان باید به کارایی و بهینه بودن طراحی خود توجه بسیاری کنید.

طراحی و جیدمان کارامد در سرویس بهداشتی

 

طراحی های مختلف را امتحان کنید

چیدمان در مجاورت دو دیوار انعطاف پذیری بیشتری به شما می دهد. سینک و توالت را می توان روی یک دیوار و وان و دوش را روی دیوار دیگر لوله کشی کرد. طراحی سه دیواره همه کاره ترین و همچنین پیچیده ترین و گران ترین طراحی های هستند. بنابراین تمام حالت ها را قبل از طراحی در نظر بگیرید و سعی کنید که ایده آل هایتان را در طراح های مختلف پیاده سازی کنید.

انتخاب سینک دستشویی

انتخاب سینک مناسب برای سرویس بهداشتی و فضایی که برای شما فراهم می کند مهم است. برای فضاهای کوچک که هنگام دوش گرفتن بیشتر سرویس خیس می شود لازم است که سینک حتما کابینت دار باشد تا بتوانید وسایلی که لازم است خشک بماند را در آن نگهداری کنید. همچنین لازم است به ارتفاع سینک و ابعاد آن نیز متناسب با قد اعضای خانواده توجه کنید، تا هنگام استفاده از سینک فضاهای بیرونی آن خیس نشوند.

 

انتخاب سینک مناسب برای سرویس بهداشتی

 

اهمیت ویژه ای به نورپردازی حمام بدهید

حیاتی ترین منطقه ای که در سرویس بهداشتی نیاز به نورپردازی دارد، آینه است. در حالت ایده آل، باید دو طرف آینه چراغ های دیواری قرار دهید و همچنین یک منبع نور هم در بالای آینه قرار دهید و نور آن را روی صورت تنظیم کنید. به این ترتیب صورت شما را از هر دو طرف و از بالا نور می خود بدون اینکه روی صورتتان سایه ایجاد شود.

برای نورپردازی کلی سرویس بهداشتی هم استفاده از نورهای غیر مستقیم سقفی مناسب است.  در صورتی که به نور طبیعی دسترسی دارید سعی کنید که حتما از آن استفاده کنید. نور طبیعی به شما این امکان را می دهد که بتوانید در طراحی سرویس بهداشتی گیاهان طبیعی را نیز به کار ببرید. همچنین باعث سریع تر خشک شدن حمام شما می شود و گرمای خورشید قارچ ها و باکتری هایی که در اثر رطوبت ممکن است در حمام به وجود بیایند را از بین خواهد برد. اگر تزئینات بیشتری دوست دارید می توانید از چراغ های آویز کوچک نیز استفاده کنید. استفاده از نور مستقیم و چراغ های برجسته درخشش بیشتری به سرویس شما می دهد.

نورپردازی حمام و سرویس بهداشتی

 

اگر از وان استفاده می کنید، آن را تبدیل به نقطه ی کانونی کنید

در حمام هایی که از وان استفاده می شود، وان ها تبدیل به نقطه ی کانونی حمام می شوند. به همین دلیل تاثیر زیادی در تعیین سبک چیدمان شما دارند. وان ها می توانند یک تکه باشند و یا روی پایه ای قرار گیرند که حالت فانتزی تری به آن ها می دهد.

وان های یکپارچه معمولا ظاهری معمولی دارند و ساختاری مستطیل مانند در حمام شما ایجاد می کنند. می توانید طرح و رنگ وان را با کفپوش ها و تم کلی سرویس بهداشتی هماهنگ کنید تا در زیبایی طراحی شما نقش مثبتی داشته باشد. همچنین به کار بردن وسایل دکوری مانند شمع های زیبا، مجسمه و گلدان طبیعی بر روی وان یا اطراف آن تاثیر زیادی در لذت بردن شما از محیط حمام و به آرامش رسیدن در وان دارد.

 

استفاده از وان به عنوان نقطه ی کانونی

از تنوع در انتخاب دوش بهره بگیرید

تنوع محصولات در دوره ای که ما زندگی می کنیم، انتخاب های نا محدودی پیش روی ما می گذارد و می توانید دوش حمام خود را طوری انتخاب کنید که یک اسپای خانگی برایتان بسازد. دوش های سقفی به همراه دوش های دیواره ای که روی بدن اسپری می شوند با الگوی عمودی که دارند شما را به یک ماساژ آبی عالی دعوت می کنند. همچنین دوش دستی را نیز حتما در حمام خود تعبیه کنید تا در شستشوی خود آزادی عمل داشته باشید.

اگر حمام و دستشویی شما مشترک است برای جلوگیری از خیس شدن فضای حمام می توانید از دیواره ها و درهای شیشه ای برای بخش بندی فضای حمام استفاده کنید.

 

تنوع در انتخاب دوش در سرویس بهداشتی

کف سازی سرویس را درست انتخاب کنید

کفپوش حمام باید مقاوم، ضد نفوذ آب و ضد لغزش، و همچنین باید جذاب باشد. لوکس ترین انتخاب ها کاشی های سنگی و کاشی سرامیکی است، اما کاشی سنگی به دلیل صیقلی بودن زمانی که خیس است سطح بسیار لغزنده ای ایجاد می کند. برای ایجاد اصطکاک بیشتر، بهتر است کف پوش های غیر سیقلی تر را انتخاب کنید.

پس از انتخاب نوع کفپوش، انتخاب ابعاد آن حائز اهمیت است. استفاده از کاشی های بزرگتر فضای شما را با شکوه تر می کند. همچنین استفاده از کاشی های کوچکتر برای استفاده در کف مناسب تر است.

 

استفاده از کف پوش مناسب در سرویس بهداشتی

 

از اینکه نظرات خود را با ما به اشتراک می گذارید متشکریم.

 

 

Photo credits: Pinterest

نظرات

نظر خود را بیان کنید :

آخرین مطالب