استفاده از تکنولوژی بتن مسلح با الیاف شیشه ای در نمای مرکز خرید المپیا

در بخش عمده ای از نمای مرکز خرید المپیا در طبقات پارکینگ از تکنولوژی بتن مسلح با الیاف شیشه ای یا GFRC استفاده شده است با ما باشید تا با این تکنولوژی آشنا شوید

استفاده از تکنولوژی بتن مسلح با الیاف شیشه ای در نمای مرکز خرید المپیا

استفاده از تکنولوژی بتن مسلح با الیاف شیشه ای در نمای مرکز خرید المپیا

استفاده از تکنولوژی بتن مسلح با الیاف شیشه ای در نمای مرکز خرید المپیا

در بخش عمده ای از نمای مرکز خرید المپیا در طبقات پارکینگ از تکنولوژی بتن مسلح با الیاف شیشه ای یا GFRC استفاده شده است. این تکنولوژی در میانه ی قرن بیستم شکل گرفته و پس از جنگ جهانی دوم در کشورهای اروپایی کاربرد زیادی پیدا کرد. بتن مسطح با الیاف شیشه ای در جنبه های دکوراتیو معماری کاربرد زیادی دارد و بسيار شكل پذیر و همچنین در طرح های مختلف منعطف است. به همین سبب در کشورهای اسلامی نیز مانند مالزی، هند و ایران گسترده شد.

در طراحی نمای مرکز خرید المپیا با الهام از موتیف های معماری ایرانی و ترکیب آن با معماری مدرن از این تکنولوژی سازگار با محیط زیست استفاده شد که در ادامه به معرفی و توضیح بیشتر آن می پردازیم.

نماي المپیا

بتن مسلح با الیاف شیشه ای چیست؟

بتن مسلح با الیاف شیشه ای یا بتن الیاف دار، کامپوزیتی است که با وارد شدن این تکنولوژی در صنعت ساختمان، پیماکاران توانسته اند از مزیت های زیبایی شناختی، کیفی و اقتصادی آن بهره ببرند.

این کامپوزیت از مواد ساخت دوستدار محیط زیست شناخته می شود. زیرا با مصرف اندک انرژی و مواد اولیه می تواند تنوع بالایی از فرم های دلخواه را خلق نماید. مزیت های اقتصادی، ظاهر زیبا، مواد اولیه خام، دوام بالا و تنوع فرم بتن مسلح به الیاف شیشه ای باعث شده که استفاده از این کامپوزیت در نما و پارتیشن های داخلی گسترده تر شود.

کامپوزیت الیاف شیشه ای یا GFRC شامل  مخلوطي از سیمان، سنگدانه، آب، افزودنی های بتن و الیاف شیشه مقاوم در مقابل محیط های قلیایی میباشد.

نمای پارکینگ تارامید با بتن مسلح به الیاف شیشه ای

چرا در نمای مرکز خرید المپیا از بتن مسلح با الیاف شیشه ای یا GFRC استفاده شد؟

استفاده از کامپوزیت GFRC در نما مزیت هایی داشت که کارفرمایان این پروژه را مجاب به انتخاب این کامپوزیت کرد. طراحی تایل های این کامپوزیت به طور اختصاصی توسط دفتر معماری تارامید طراحی شده است. همچنین قابل توجه است که تایل های نما تماما منحصر به این مجتمع بوده است. زیرا در ابعاد مورد نظر پروژه ی المپیا، این تایل ها پیشتر تولید نمی شد و مختص این پروژه قالب گیری و ساخته شده است.

تایل های الیاف شیشه ای در نمای طبقات پارکینگ این پروژه به کار رفته اند و علاوه بر اینکه نمای زیبایی به این مرکز خرید بخشیده اند، تهویه ی هوای پارکینگ را آسان تر می کنند و در مصرف انرژی صرفه جویی قابل توجهی خواهد شد.

یکی دیگر از دلایل استفاده از این کامپوزیت در نمای پارکینگ، عایق بودن قوی در برابر صدا است. به دلیل الیاف شیشه ی به کار رفته در این نوع از بتن، این کامپوزیت جذب صدای بالایی دارد که برای محیط پارکینگ بسیار کارآمد و مناسب است.

تايل هاي بتن مسلح با الياف شيشه اي GFRC

 

در ادامه خوشحال می شویم که نظرات و سوال هایی که در رابطه با این مطلب دارید را با ما به اشتراک بگزارید.

نظرات

نظر خود را بیان کنید :

آخرین مطالب

طراحی صنعتی
24 آبان 1400
پل معلق
8 مهر 1400