چیدمان بالکن و استفاده های مختلف آن | تفاوت تراس و بالکن

طراحی بالکن شما بسته به ابعاد و موقعیت آن می تواند به شما امکان استفاده های مختلف از بالکن را بدهد. با بهترین ایده های طراحی و چیدمان بالکن آشنا شوید

چیدمان بالکن و استفاده های مختلف آن | تفاوت تراس و بالکن

چیدمان بالکن و استفاده های مختلف آن | تفاوت تراس و بالکن

چیدمان بالکن و استفاده های مختلف آن | تفاوت تراس و بالکن

بالکن در اکثر خانه ها و آپارتمان های ما وجود دارد و با اینکه معمولا بالکن فضای کوچکی از خانه است نقش پررنگی را ایفا می کند. موارد استفاده از بالکن بسته به ابعاد و موقعیت آن متفاوت است. بعضی از بالکن هایی که در مجاورت آشپزخانه قرار گرفته اند، در نگهداری وسایل غذایی، باربکیو و .. نقش دارند و می توانند به عنوان مطبخ عمل کنند. در حالی که بالکن هایی که فضایی دنج دارند، به عنوان نشیمنی با هوای آزاد استفاده می شوند.

خیلی از ما بالکن، تراس و یا پاسیو را در امکانات یک خانه می بینیم و تفاوت آن ها را نمی دانیم. در اینجا ابتدا شما را با این مفاهیم معماری آشنا خواهیم کرد تا تفاوت های آن ها متوجه شوید و در راهنماهای چیدمان تراس و بالکن سردرگم نشوید.

چندین فاکتور اساسی برای متمایز کردن تراس و بالکن وجود دارد. درحالت کلی هر دو این فضاها به عنوان فضای باز خانه شناخته می شوند. اما تراس و بالکن از نظر اندازه، معماری و موقعیت متفاوت هستند.

تراس یک فضای باز است که می تواند به یک ساختمان ساخته شده اضافه شود و یا از واحد جدا گردد. در حالی که بالکن ها همچون سکوهایی که دور آن ها نرده کشیده شده است به اتاق ها یا فضاهای دیگر واحد اضافه می شوند.

تراس می تواند از چند جای خانه دسترسی داشته باشد، مثلا در طراحی تراس یک واحد اتاق نشیمن، آشپزخانه و اتاق خواب می توانند همگی به تراس دسترسی داشته باشند، در حالی که بالکن ها فقط از یک اتاق دسترسی دارند.

در حالت کلی تراس و بالکن با سه فاکتور اصلی از هم تمایز داده می شوند: اندازه، مکان و نوع ساخت و ساز.

سایز و اندازه ی تراس به طور قابل توجهی از بالکن بزرگتر است و می تواند از آن به عنوان مکانی برای نشیمن و برگزاری دورهمی های دوستانه استفاده شود. علاوه بر این در تراس می توان کابینت و کمد برای نگهداری برخی وسایل تعبیه کرد و با دست باز به چیدمان مبلمان پرداخت.

از نظر موقعیت مکانی نیز تراس و بالکن متفاوت هستند. تراس که در معماری ایرانی از آن به عنوان بهارخواب نیز نام برده می شود، معمولا در ارتفاع کمی از زمین ساخته می شود. تراس معمولا بر روی ستون هایی که پیلوت را تشکیل می دهند ساخته می شود و در ویلا ها بیشتر مورد استفاده است. در حالی که بالکن ها معمولا در ارتفاع ساخته می شوند و مهم است که نمای خوبی در طراحی نمای خانه داشته باشند.

ایده های چیدمان بالکن، 10 ایده برای داشتن بالکنی متفاوت

بالکن شما بر حسب اندازه ی آن می تواند استفاده های متفاوت و مختلفی داشته باشد. همانطور که گفتیم بالکن قسمت کوچکی از خانه است که با استفاده از آن می توانید از هوای آزاد و مطبوع لذت ببرید و اگر کمی بزرگتر بود می توانید باربکیو یا مطبخ خانه را در آن قرار دهید. انتخاب اکسسوری مناسب، انتخاب کفپوش مناسب، مبلمان ضد آب، حفظ حریم خصوصی و ... همگی مواردی است که می توانید در چیدمان بالکن از آن ها استفاده کنید. در ده ایده ی کاربردی برای طراحی دکوراسیون بالکن را به شما توضیح خواهیم داد:

#1 یک میز کوچک اضافه کنید

اضافه کردن یک میز کوچک به شما فضای دنجی برای نوشیدن یک فنجان چای بعد از ظهری خواهد داد. اگر فضای کافی ندارید می توانید از نرده ها استفاده کنید و یک نیمکت تاشو روی قسمتی از نرده ی بالکن نصب کنید.

استفاده از میز کوچک در بالکن

 

#2 فضای نیشمن به وجود بیاورید

به وجود آوردن فضای نشیمن در بالکن بسیار مهم است. با وجود فضای نشیمن شما می توانید مدت زمان بیشتری را در بالکن بگذرانید. استفاده از صندلی های تاشو و کوچک گزینه هایی مناسب برای نشیمن بالکن است. همچنین می توانید گوشه ی بالکن را با نیمکت های ال مانند پر کنید و دیوار ها را به تکیه گاه تبدیل کنید.

فضای نشیمن در بالکن

 

#3 فضای سبز را به بالکن بیاورید

از گلدان ها و گل های آویز و پیچک در بالکن استفاده کنید، تا بالکن شما تبدیل به حیاط سبزی شود که همیشه آرزویش را داشتید! استفاده از گیاهان معطر در بالکن ایده ی خیلی خوبی است و باعث می شود که بالکن شما زیبا، سرحال کننده و خوش بو شود!

ایجاد فضای سبز در بالکن

#4 از بالشت های رنگی استفاده کنید

اگر از کفپوش گرم و مناسبی استفاده می کنید می توانید به جای آوردن مبل و صندلی به بالکن،از بالشتک ها و کوسن های رنگی و شاد برای نشیمن استفاده کنید. پر کردن بالکن با بالشت ها بودجه ی کمتری نیاز دارد و همچنین بالشت ها به راحتی می توانند جابجا و شسته شوند.

استفاده از بالشت و کوشن برای نشیمن

 

#5 کف بالکن را فراموش نکنید

با استفاده از یک قالیچه ی کوچک یا یک گلیم زیبا با طرح های قشقایی می توانید زیبایی بی نهایتی به کف بالکن خود ببخشید. علاوه بر زیبایی، استفاده از گلیم یا قالی، بالکن شما را که در فضای آزاد قرار دارد را گرم و قابل استفاده تر می  کند.

همچنین می توانید از چمن های مصنوعی در کف بالکن استفاده کنید. چمن های مصنوعی علاوه بر اینکه حس طبیعت را به بالکن می آورند، نرم هستند و همچنین می توانید به راحتی آن ها را جابجا کنید و بشویید.

استفاده از فرش و گلیم در بالکن

 

#6 از دیوار بالکن استفاده کنید

در آپارتمان های کوچک دیوار بالکن می تواند بسیار کاربردی باشد. می توانید قفسه و کابینت هایی به بالکن اضافه کنید و از وسایل اضافی یا وسایل بالکن را درون آن ها قرار دهید. همچنین می توانید از نصب تابلوهای هنری بر دیوار بهره بگیرید تا حس کنید که بالکن آپارتمان شما مانند اتاقی در خانه ی شماست.

استفاده از فضای دیوار بالکن

 

#7 بالکن را نورپردازی کنید

استفاده از شمع های زیبا، فانوس های رنگی، هالوژن های سقفی و ریسه های نور همگی گزینه های خوب و زیبایی برای نورپردازی بالکن هستند.

نورپردازی در بالکن

 

#8 فضای خصوصی در نظر بگیرید

اضافه کردن کرکره های سقفی و پرده مانند فضای خوبی را برای شما ایجاد می کند که بتوانید محیط خصوصی ایجاد کنید.

علاوه بر ایجاد محیط خصوصی، با تعبیه کرکره ها در بالکن می توانید نور آفتاب را نیز کنترل کنید و از آفتاب های تند در امان باشید.

به کار گیری سایه بان و ایجاد فضای خصوصی در بالکن

 

#9 شام باربکیو را در بالکن بگذرانید

اگرچه که وسایل پخت و پز و باربکیو بیشتر در تراس ها جای دارند، اما اگر فضای کافی در بالکن دارید می توانید یک باربکیو کوچک و ایستاده به بالکن اضافه کنید و از فضای زیرین آن برای جای دادن ذغال، وسایل آتش و ... استفاده کنید.

باربکیو کوچک برای بالکن

 

#10 از صندلی های آویز و ننو استفاده کنید

بالکن شما می تواند طوری طراحی شود که با قدم گذاشتن در آن گویی به تعطیلات رفته اید! استفاده از صندلی های آویز سقفی و ننو می تواند لحظات آرامبخشی را در صبح و یا بعد از کار برای شما فراهم کند و باعث شود که فضای متنوعی در بالکن داشته باشید.

استفاده از ننو و صندلی آویز در طراحی بالکن

 

شما برای طراحی بالکن خود از چه المان هایی استفاده می کنید؟ از اینکه نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک می گذارید متشکریم.

نظرات

نظر خود را بیان کنید :

آخرین مطالب