اصول طراحی سالن زیبایی و ایده های چیدمان سالن زیبایی متفاوت

گر سالن زیبایی دارید و یا به فکر بازسازی آن افتاده اید این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا قدم به قدم در این مسیر پیش بروید، ایده بگیرید و سالنی متفاوت و زیبا بسازید.

اصول طراحی سالن زیبایی و ایده های چیدمان سالن زیبایی متفاوت

اصول طراحی سالن زیبایی و ایده های چیدمان سالن زیبایی متفاوت

اصول طراحی سالن زیبایی و ایده های چیدمان سالن زیبایی متفاوت

طراحی سالن زیبایی تاثیر زیادی در تاثیر گذاری اولیه بر مشتریان دارد. اگر سالن زیبایی دارید و یا به فکر بازسازی آن افتاده اید این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا قدم به قدم در این مسیر پیش بروید، ایده بگیرید و سالنی متفاوت و زیبا بسازید.

از آنجا که کار اصلی یک سالن زیبایی ساخت ظاهری جذاب تر برای مشتریان است و مشاور این زیبایی آرایشگرهای سالن هستند، بنابراین منطقی است که مشتریان انتظار برخورد با یک سالن جذاب را هم داشته باشند. دکوراسیون سالن زیبایی که قدم در آن می گذاریم، نمایانگر سلیقه ی کلی سالن است. اگر شما به سالن زیبایی با دکوراسیون مدرن وارد شوید، متوجه خواهید شد که میکاپ شما به سبک ساده تری خواهد بود و همچنین کارکنان این سالن با متدها و تکنیک های جدید آشنا هستند. زیرا در طراحی دکوراسیون سالن، از سلایق جدید بهره گرفته اند. به این ترتیب طراحی داخلی سالن نمایانگر استایل کلی آرایشگاه شما می باشد و با تاثیری که بر مشتریان می گذارد، یاعث می شود در برخورد اول اعتماد بیشتری به روش کاری شما کنند. بنابراین یک صاحب سالن زیبایی، باید محیطی را برای کسب و کار آماده کند که از مهمانان به خوبی پذیرایی شود و آنها را از درک زیبایی شناسی کارکنان مطمئن سازد. با انجام کمی تغییر برای ایجاد یک سالن زیبایی متفاوت و جذاب، به راحتی می توانید توانایی خود را در جذب و نگهداری مشتری افزایش دهید.

 

اصول طراحی سالن زیبایی

 

عناصر مهم در طراحی سالن زیبایی

 

انتخاب سبک موضوعی

برای شروع طراحی سالن زیبایی، ابتدا یک تم یا سبک موضوعی انتخاب کنید. سبک موضوعی کمک می کنو که تصویری خاص از آرایشگاه شما در ذهن مشتریان بماند و احساس مثبتی درباره ی سالن شما و خدماتتان پیدا کنند. سبک موضوعی و تصویری شما با استفاده از رنگ های مربوطه، المان های مرتبط، استفاده از نقاشی و تصاویر مرتبط با سبک در تمام سالن زیبایی منعکس کننده ی تم کاری شما می باشند. اگر سالن زیبایی بزرگی دارید می توانید در هر قسمت آن تم مربوطه را اجرا کنید. برای مثال در بخش زیبایی کودکان از صندلی های کودک، تصاویر عروسکی و رنگ های شاد و متفاوت بهره بگیرید. و همچنین در قسمت آرایش عروس دکوراسیون زیبایی ایجاد کنید که برای عکاسی در سالن زیبایی نیز مناسب باشد. استفاده از تم ها موجب انتخاب راحت تر شما از سوی مشتریان خواهد شد.

انتخاب سبک موضوعی در طراحی سالن زیبایی

 

انتخاب گروه رنگی

پس از انتخاب سبک موضوعی، لازم است که برای طراحی سالن زیبایی از یک تم رنگی استفاده کنید. تم رنگی باید از دو یا سه رنگ انتخاب شده باشد که این رنگ ها در دیوارها، قاب ها، مبلمان و تجهیزات سالن به کار می روند. استفاده ی متناسب از تم رنگی در همه ی بخش های سالن موجب ایجاد هارمونی و نظم در طراحی سالن زیبایی شما می شود.

انتخاب گروه رنگی در طراحی سالن زیبایی

 

نورپردازی را به بهترین نحو انجام دهید

یکی از مهمترین المان هایی که در طراحی سالن زیبایی باید در نظر گرفته شود نور است. نور طبیعی همیشه ارجح است، اما هر واحد آرایشگاهی از پنجره های بزرگ و نور عالی برخوردار نیست. اگر پنجره دارید، عالی است و حتما در نورپردازی از آنها استفاده کنید. فضای خود را به نحوی تنظیم کنید تا هر قسمت از سالن شما از نور خورشید بهره مند شود.

هنگام انتخاب چراغ های سالن، به خاطر داشته باشید که هدف اصلی این است که مشتری شما زیباتر به نظر برسد. اگر مشتریان به آینه نگاه می کنند و آنچه را می بینند دوست نداشته باشند، از خدمات شما راضی نخواهند بود. برای اینکه این نور را حاصل کنید، از نورهای گرم و زردتر به جای نورهای سرد استفاده کنید. هنگام قرار دادن لامپ ها، اطمینان حاصل کنید که در جایی که مشتری شما نشسته است سایه ای به وجود نیاید. همچنین قرار دادن چراغ دور آینه یا پشت آینه را از جهت های مختلف فراموش نکنید. علاوه بر نورپردازی اطراف آینه از لامپ های سقفی و آباژورهای ایستاده نیز استفاده کنید.

 

نورپردازی اصولی دز طراحی سالن زیبایی

 

طراحی بخش پذیرش

بخش پذیرش سالن زیبایی شما اولین چیزی است که مشتریان هنگام ورود از درب سالن می بینند. بنابراین باید تم کلی آرایشگاه را داشته باشد و تصویر اولیه ی خوبی به مشتریان بدهد. به یاد داشته باشید که در بازگشت مشتریان به سالن شما تاثیر اولیه ای که از سالن می گیرند، و تجربه ی کلی که در سالن شما خواهند داشت دو عامل بسیار تاثیر گذار است.

برای جدا کردن این بخش از سالن انتظار برای اینکه فضای شما کوچک به نظر نیاید می توانید از رنگ های موثر استفاده کنید که باعث شکسته شدن فضا شود. همچنین برای جدا کردن این ناحیه می توانید سطح کف را جدا کنید و از اختلاف طراح یا اختلاف سطح در این مورد بهره ببرید.

قسمت پذیرش سالن زیبایی

از قدرت بازتاب آینه ها استفاده کنید

هر مشتری که از درهای سالن زیبایی به داخل می آید، برای ایجاد تغییری در ظاهرش به سالن شما آمده، پس وجود آبنه برای هر مشتری را در طراحی آرایشگاه ضروری بدانید. آینه های بزرگ و چند تکه ای باعث می شوند فضای شما بزرگتر و بازتر به نظر آید. در حالی که آینه های تکی و قاب دار برای هر میز کار ضروری است. به دنبال آینه های بدون قاب و بزرگ برای دیوارهای خالی نیز باشید. هنگام جای گذاری آینه ها حتماً مدل نورپردازی سالن را در نظر بگیرید. عدم توجه به جهت های نورپردازی باعث برخورد نور با آینه ها می شود که موجب آزار مشتریان خواهد شد.

 

استفاده ی درست از آینه ها در طراحی سالن زیبایی

استفاده از گل و گیاه

در سالن خود گلهایی را انتخاب کنید که با تم رنگی شما مطابقت داشته باشند. اگر آرایشگاه شما نور طبیعی برای نگهداری از گیاهان را دارد، از گلدان طبیعی استفاده کنید. در غیر این صورت استفاده از گلهای مصنوعی جایگزین مناسبی است. اگر از گلدان های مصنوعی استفاده می کنید، می توانید برای اینکه طراوت بیشتری به محیط ببخشید از گل های طبیعی و شاخه بریده استفاده کنید که تاثیر زیادی در شیک کردن محیط شما دارند و رایحه ی خوبی نیز به فضا می بخشند.

استفاده از گل و گیاهان در طراحی سالن زیبایی
 

چیدمان وسایل و پلان بندی

یک نقشه برای سالن خود ترسیم کنید. طول و عرض فضا را اندازه بگیرید و هنگام بخش بندی فضا این نکات را در ذهن داشته باشید. قسمت  انتظار و صندوق را به سمت جلو قرار دهید و آینه ها ، صندلی های سالن و تجهیزات خشک کن مو و شامپو را در قسمت های دیگر سالن قرار دهید. تجهیزات مشابه را نیز با هم گروه کنید. از آنجا که مراجعین سالن وقت زیادی را به نشستن و انتظار می گذرانند و اغلب دوستانی را می آورند که ممکن است نیازی به خدمات شما نداشته باشند ، مکانهای متفاوتی برای نشستن و پذیرایی در نظر بگیرید.

چیدمان و پلان بندی سالن زیبایی

مبلمان

متناسب با تم رنگی و موضوعی سالن زیبایی، مبلمان سالن را خریداری کنید. به عنوان مثال، وجود مبلمان راحت در قسمت انتظار بسیار مفید خواهد بود و موجب می شود که مشتریان شما از انتظار کلافه نشوند. اگر تم رنگی شما صورتی و سفید است، می توانید با یک کاناپه ی صورتی و صندلی های سفید در اطراف آن این بخش را کامل کنید.

 

مبلمان سالن زیبایی

از سرگرم کردن مشتریان غافل نشوید

در اتاق های انتظار همیشه سعی کنید به روزترین کاتالوگ ها و مجلات زیبایی را قرار دهید. همچنین اگر در سالن زیباییتان محصولات زیبایی برای فروش دارید، سالن های انتظار بهترین مکان برای تبلیغ و عرضه ی آن ها هستند.

قرار دادن تلویزیون در سالن انتظار یا سالن رنگ نیز ایده ی جذابی برای سرگرم کردن مشتریان و تبلیغات و بازاریابی شما خواهد بود. با ساخت تیزرهای تبلیغاتی برای سالن زیباییتان و نمایش خدماتی که در سالن ارائه می دهید به همراه نتایج و کیفیت کارها، مشتریان ترغیب می شوند که برای انجام خدمات متفاوت به شما رجوع کنند. اگر تیزر تبلیغاتی ندارید، می توانید از فیلم های مرتبط استفاده کنید و مشتریان را به انجام خدمات بیشتر در آرایشگاه ترغیب کنید.

نظرات

نظر خود را بیان کنید :

آخرین مطالب

طراحی صنعتی
24 آبان 1400
پل معلق
8 مهر 1400