معماری باروک

معماری باروک با ویژگی هایی چوم ظاهر سه بعدی نمای ساختمان ها، استفاده ی زیاد از نقش برجسته و مجسمه ها طلاکاری شده، توجه به نور و سایه و استفاده از گنبد های بیضی ظاهر اروپا را پس از رنسانس تغییر داد

معماری باروک

معماری باروک

معماری باروک (قرن 17 و 18 میلادی)

معماری باروک در زمان خود به عنوان معماری تجملاتی شناخته می شد که پس از رنسانس فرا رسید. در این معماری اصول کلاسیک به دلخواه رعایت می شد و به تزئینات و تجملات و ساخت بناهای با شکوه اهمیت بالایی داده می شد. باروک در زبان اسپانیایی به معنی مروارید نامنظم و دفرمه است، و پس از نامگذاری این سبک به نام باروک توسط منتقدان، این نام در اروپا به معنی ظاهر جدید، غیر معمول، پوچ و افراطی معنا گرفت.

در قرن هفدهم و هجدهم، نظریه پردازان متوجه شدند که معماری باروک ویژگی های حرکتی واقعی و ضمنی دارد. مانند استفاده از منحنی در طراحی دیوارها و استفاده از فواره های آبی که همواره در حرکتند و تغییر شکل می دهند. از حرکت های ضمنی در این سبک هم می توان به نقاشی های سقفی اشاره کرد که آسمانی را کشیده اند که بیننده را به یک توهم فضای بی نهایت می رساند. همچنین این ساختمان ها نقشه ی پیچیده ای دارند  که بتوانند حس پویایی و جنبش را در بیننده ایجاد کنند. ستون های پر پیچ و خم، استفاده از فواره و آبنمای پر جزئیات، ظاهر سه بعدی نمای ساختمان ها، استفاده ی زیاد از نقش برجسته و مجسمه ها طلاکاری شده، توجه به نور و سایه و استفاده از گنبد های بیضی شکل از دیگر ویژگی های معماری باروک است. 

همانند معماری رنسانس، بیشتر بناهای باروک هم مربوط به کاخ ها و کلیسا ها هستند که نهایت شکوه و جلال این بناها در این سبک نمایان شده. از آنجایی که در این دوران اروپا قدرتمند و استعمار گر بوده، بناهای باروک نه تنها در اروپا، بلکه در بسیاری از نقاط دنیا به چشم می خورند. اما نکته ی جالب در مورد باروک این است که در هر منطقه ویژگی های سبکی مربوط به خود را دارد. از آنجایی که سبک معماری باروک هیچ گاه در زندگی روزانه ی مردم کاربردی نداشت و برای تزئینات پر جزئیات کاخ ها و کلیساهای بزرگ و جامع به کار می رفت، به عنوان نشانی از رژیم خودکامه شناخته شد.

بناهای ساخته شده به سبک باروک، به سه دوره ی باروک آغازین، باروک پیشرفته و باروک پسین تقسیم می شوند. باروک آغازین با تکمیل بناهای رنسانس آغاز می گردد و در دوره های بعدی ویژگی های سبکی باروک پررنگ تر می شود.

از مهمترین بناهای ساخته شده در دوران باروک می توان سان کارلو اله کواترو فونتانه (San Carlo alle Quattro Fontane)   در رم نام برد که توسط برومینی طراحی و ساخته شده. پس از آن میدان سن پیتر واتیکان، موزه ی انولید در پاریس، کاخ ورسای در ورسای و کاخ شونبرون در وین از دیگر بناهای مهم این دوره هستند.

نظرات

نظر خود را بیان کنید :

آخرین مطالب