معماری گوتیک

سبک معماری گوتیک در اوایل قرن دوازدهم، با کنار زدن محدودیت های قرون وسطی، با توجه ویژه ای به زیبایی روی کار آمد که طی چهار قرن چهره ی اروپا را تغییر داد

معماری گوتیک

معماری گوتیک

معماری گوتیک (قرن 12 تا 16 میلادی)

در اوایل قرن دوازدهم، با کنار زدن محدودیت های سبک های معماری قرون وسطی، سبک گوتیک به روی کار آمد که طی چهار قرن چهره ی اروپا را تغییر داد. در این معماری که اواخر قرون وسطی روی کار آمد، بر خلاف معماری رومانسک که نمایی از دیوار های ضخیم و سنگی داشت، توجه زیادی به زیبایی شد. در معماری گوتیک به نورپردازی، توجه به استفاده از رنگ و نمای ساختمان ها توجه زیادی می شد. با اینکه بناهای عظیمی در این دوره ساخته شدند که مصالح آن ها سنگ های سنگین و عظیم بوده، طراحی بنا به طوری رو به آسمان و به حالتی نیزه ای است که گویی جاذبه را به سخره گرفته اند.

معماری گوتیک که در جریان بازسازی کلیسای سنت دنیس فرانسه به عرصه ی معماری وارد شد، به همین کشور نیز نسبت داده می شود. کلمه ی گوتیک در اوایل رنسانس از طرف صنعتگرانی که ساختمان های سبک فرانسوی را به سخره می گرفتند به این معماری نسبت داده شد. اگر چه در ابتدا مفهوم زیبایی نداشت ولی نام گوتیک از این جریان باقی ماند.   درست زمانی که معماران فرانسوی در حال بنا گذاشتن معماری گوتیک بودند، مجسمه سازان و نقاشان ایتالیایی نیز تمام تلاش خود را می کردند که از سبک های  خشک و غیر منعطف قرون وسطی فاصله بگیرند. همین موضوع مبنای دوران رنسانس شد و مورخان قرن 12 تا 14 میلادی را دوران رنسانس اولیه در تاریخ هنر می نامند.

بارزترین ویژگی معماری سبک گوتیک، طاق های نوک تیز آن است که سر به آسمان می کشند. پس از آن می توان به وجود پیشبند های معلق یا پیشبند های شمشیری اشاره کرد که تحمل وزن اصلی ساختمان را بر عهده دارند. طراحی قوس های جناقی  از دیگر ابداعات سبک گوتیک برای پخش وزن در طاق های گهواره ای بود. این ابداعات باعث شدند تا معماران بتوانند ساختمان های بلندتر و باریک تری طراحی کنند که نتیجه ی آن باعث به وجود آمدن ساختارهای عمودی و رو به بالا شد. طراحی ساختمان های دوران گوتیک با جزئیات و ظرافت بی نظیری انجام می شد که موجب به ساخت چنین بناهای با شکوهی می شدند.

سبک معماری گوتیک در سه مرحله ی گوتیک آغازین، گوتیک پیشرفته و گوتیک پسین تکامل یافت و می توان گفت که در هر مرحله، جزئیات و خط های عمودی ساختمان بیشتر شد.

از مشهورترین بناهایی که در دوران گوتیک ساخته شد می توان از وست مینستر ابی در انگلیس، کلیسای جامع آمیان در فرانسه، کلیسای جامع میلان در ایتالیا و کلیسای نوتردام در فرانسه نام برد.

نظرات

نظر خود را بیان کنید :

آخرین مطالب