چگونه فروشگاه لباس خود را به بهترین شیوه طراحی کنیم

در طراحی فروشگاه لباس: نورپردازی، طراحی داخلی، ویترین و مواد به کار رفته اهمیت بالایی دارند. با ما باشید تا قدم به قدم شما را در طراحی فروشگاه لباس همراهی کنیم

چگونه فروشگاه لباس خود را به بهترین شیوه طراحی کنیم

چگونه فروشگاه لباس خود را به بهترین شیوه طراحی کنیم

چگونه فروشگاه لباس خود را به بهترین شیوه طراحی کنیم

در طراحی فروشگاه لباس: نورپردازی، طراحی داخلی، ویترین و مواد به کار رفته بیشترین اهمیت را دارند.

طراحی فروشگاه لباس به سادگی چیدمان سیستماتیک لباس ها و طبقه بندی آن ها نیست. طراحی و دکورایسون فروشگاه لباس در ایجاد کردن یک تجربه منحصر به فرد برای مشتری در خرید لباس و ارزش گذاری سطح فروشگاه شما تاثیر بسزایی دارد. استفاده استراتژیک از فضای بوتیک و چیدمان مناسب فروشگاه ، پیوند ویژه ای با مخاطبان ایجاد می کند و بر رفتار خرید آنها تأثیر می گذارد.

در این مقاله تلاش کرده ایم تا به طور متمرکز، تمام معیار های تاثیر گذار در طراحی فروشگاه لباس را بیان کنیم. این معیارها برای یک  طراحی مدرن و کاربردی شامل استفاده صحیح از فضاها برای نمایش لباس، انتخاب و فروش، نصب موثر چراغ ها و نورپردازی، انتخاب جنس دکور و مبلمان خواهد بود.

 

نورپردازی در فروشگاه لباس

طراحی فروشگاه لباس باید چگونه باشد: طراحی داخلی و عملکرد

طراحی داخلی و عملکرد عناصر تعیین کننده ای هنگام برنامه ریزی و چیدمان برای یک فروشگاه لباس است.

طراحی ابزاری است که یک مسیر روایی را تعیین می کند و گویای پیام بوتیک شما، سلیقه و فلسفه ی کاری شما است، در حالی که عملکرد استفاده از فضا توسط مشتریان را تعریف می کند.

عامل اساسی دیگری که باید در نظر گرفت مخاطب هدف برای یک نوع محصول خاص است که ویژگی های مخصوص به فروشگاه شما را تعیین می کند. به عنوان مثال ، فروشگاهی که علاقه مندان به مد و استایل های ترند جوانان را مخاطبان هدف خود قرار می دهد، می تواند به شکل یک فضای چندرسانه ای طراحی شود که در آن تصاویری با قدرت تحریک کنندگی افراد و ایجاد ارتباط قوی خودنمایی کنند. در حالی که طراحی یک بوتیک لوکس برای زنان سبک پیچیده و ظریف تری را می طلبد.

در فروشگاه های مدرن، از ارائه ی خدمات و پذیرایی نمی توان غافل شد. شما باید مطابق با روند بازار، سلیقه و سبک مخاطبان و مشتریانی که خواهید داشت، فروشگاه خود را مطابق با اصول طراحی معاصر تجهیز کنید. فضاهایی که در فروشگاه ایجاد می کنید باید بتوانند جزئیات محصولات شما را به نمایش بگذارند و خریداران را درگیر خود کنند.

طراحی داخلی و عملکرد

به فروشگاه خود مفهوم بدهید

افرادی که به فروشگاه های کوچک می آیند و آن ها را به مراکز خرید زنجیره ای و تولید انبوه ترجیح می دهند، به دنبال فروشگاهی مفهومی و با سبکی خاص هستند. فروشگاه مفهومی کل تجربه خرید را متحول می کند و طبق تعریف، فروشگاهی است که فرهنگ و تجارت را در هم آمیخته است. جایی که مشتریان می توانند ایده هایشان درباره ی استایلی که می خواهند را به شما منتقل کند و آنچه که انتظار کشف کردنش را ندارند بیابند. در انتقال مفهوم، انتخاب محیط، نورپردازی، موسیقی و محصولات دخیل اند. فروشگاه های مفهومی مجموعه ای متشکل از کالاهایی هستند که سبک زندگی یا موضوع خاصی را پیشنهاد می دهند. به عنوان مثال ، اگر برای فروشگاهتان "سبک خیابانی" را انتخاب کرده اید، فضای داخلی با دیوارهای آجری، نقاشی دیواری یا گرافیتی نظر مخاطبان شما را به خود جلب می کند. در صورتی که بخواهید بر مشتریانتان مفهومی از "دوستداران محیط زیست" یا "کالای لوکس" تمرکز کنید ، طراحی متفاوتی از فروشگاه در نظر گرفته خواهد شد.

برنامه ریزی پیشرفته برای هر استراتژی موفق بازاریابی فروشگاهی از اهمیت اساسی برخوردار است. بنابراین ، شما باید به غرفه نمایشگاه ، قفسه ها و جزئیات طراحی لوازم جانبی، مانند موقعیت صحنه سازیتان برای ایجاد یک پیوند احساسی بپردازید.

نورپردازی صحیح در فروشگاه ها برای ایجاد فضای جذاب و برجسته سازی بهتر محصولات ضروری است. ایجاد تعادل در نورافکن ها و نورهای محیطی بسیار مهم است تا فضا به محیطی دلپذیر تبدیل شود.

در عین حال که ویترین های فروشگاه نمای اصلی فروشگاه شما هستند، شما باید چیزی برای اینکه مشتری را به داخل فروشگاه بکشید داشته باشید و برای فضای داخل کمی کنجکاوی ایجاد کنید. در مغازه هایی که عرض وسیعی دارند، شما باید یک در با پنجره ی بسته ایجاد کنید که باعث کور کردن دید بخشی از داخل فروشگاه شود.

طراحی مفهومی فروشگاه

 

ویژگی هایی که طراحی فروشگاه لباس باید داشته باشد

در یک سیستم فروش مشتری مدار، باید فضای کافی برای مشتریانی که جلوی پیشخوان فروش ایستاده اند ، فراهم شود. فروشندگان به فضایی با عرض حداقل 65-80 سانتی متر نیاز دارند. مشتریانی که ایستاده اند نیز به فضایی به عرض 45-50 سانتی متر نیاز دارند. بنابراین باید به تعداد فروشندگان و مشتریانی که در ساعات شلوغ روز دارید فضای رفت و آمد کافی را در نظر بگیرید.

در طراحی و گنجاندن قفسه ها، فضای مورد استفاده بسته به نوع محصولات و ارتفاع قفسه ها باید 75-90 سانتی متر باشد ، که بسته به عمق تخته های قفسه ممکن است متفاوت باشد.

در صورتی که عمق تقریبی 80 سانتی متر برای قفسه ها در نظر گرفتید، توصیه می شود بالاترین قفسه را در ارتفاعی بیش از 1.60 متر قرار دهید تا بتوانید بدون مشکل ارتفاع به مشتریان خدمات ارائه دهید.

 

چیدمان درست قفسه ها در فروشگاه لباس

برای محصولی که در معرض قفسه های جزیره قرار دارد ، باید فضای استفاده به عرض 75 سانتی متر برای مشتریان در اطراف جزیره فراهم شود. همچنین برای تسلط مشتریان بر نمایش محصولات، سطح بالایی جزیره نباید بیش از 1.20 متر ارتفاع داشته باشد. همچنین فضای جلوی پیشخوان صندوق، مسیر ورود، به حداقل 3 متر فضا نیاز دارد.

در صورتی که از قفسه و ویترین های دیواری یا جزیره ای استفاده می کنید، ایجاد فضای خالی و مناسب در امتداد قفسه ها برای افرادی که از صندلی چرخ دار یا واکر استفاده می کنند را در طراحی خود لحاظ کنید.  

فروشگاه ها باید دارای سیستم تهویه ی کافی و مناسب باشند. و حتما وجود تهویه و خوشبو کننده در اتاق های پرو باید در نظر گرفته شود.

ویژگی بعدی که یک فروشگاه خوب باید داشته باشد استفاده از منابع نور طبیعی یا مصنوعی است. اگر به منایع نور طبیعی دسترسی دارد، نورپردازی مصنوعی مناسب را هم باید حتما در فروشگاه تعبیه کنید. نور نقشی کلیدی در طراحی داخلی شما دارد زیرا به طور مستقیم با نمایش اجناس شما در ارتباط است. از لایه های نوری غیر مستقیم نیز در طراحی خود استفاده کنید و مطمئن شوید که نور مصنوعی تلالو مستقیم داشته باشد.

در نظر داشتن فضای رفت و آمد فروشگاه

 

نظرات

نظر خود را بیان کنید :

آخرین مطالب

طراحی صنعتی
24 آبان 1400
پل معلق
8 مهر 1400