معماری و طراحی ساختمان بانک تجاری موریس

ساختمان بانک تجاری موریس در مرکز جزیره ی موریس است و طراحی و معماری این بانک از خاص ترین و پیشرفته ترین طراحی ها است

معماری و طراحی ساختمان بانک تجاری موریس

معماری و طراحی ساختمان بانک تجاری موریس

طراحی و معماری ساختمان بانک تجاری موریس

ساختمان بانک تجاری موریس در مرکز جزیره موریس واقع شده است. این بنا توسط معمار موریتیایی Jean-Francois Koenig  در سال 2006 طراحی و در سال 2012 به اتمام رسید. هدف از ساخت این دفتر مرکزی، فاصله گرفتن از دفتر مرکزی در پایتخت موریس، پورت لوئیس بود. در نتیجه این بانک به مناطق صنعتی و اداری نزدیکتر شده و فاصله از محل کار را کاهش می دهد.  

این ساختمان شروعی برای شهر هوشمند موریس است و در معماری مدرن و کاربردی آن تمامی اصول طراحی بانک رعایت شده است.

 

اتاق جلسات بانک موریس

 

عملکردهای دوگانه ی اتاق های کنفرانس بانک موریس و دفاتر کارمندان در یک ساختمان بیضی مانند شکل گرفته است که ناشی از تمایل به صرفه جویی در فضای سرپوشیده ی غیرقابل استفاده است. دفاتر مدیریتی در طبقات بالاتر و دفاتر کارمندان در طبقات پایین تر قرار دارد تا ارتباط راحت تری با ارباب رجوع داشته باشند.

 

سالن غذاخوری کارمندان بانک موریس

یک سالن غذاخوری برای 125 کارمند در طبقه همکف وطراحی شده است و نمایی از حوضچه های آبی دارد. با قرار دادن گلدان ها و گیاهان بزرگ در طبقه همکف که سقف بلندتری دارد، نگهداری آن ها راحت تر می شود و همچنین فضای مناسبی برای رشد و نمو دارند. به طور کلی این بنا ظرفیت 1025 نفر را دارد و در این بانک تجاری از سیستم تهویه مطبوع که خنک سازی بهینه و ذخایر حرارتی دارد استفاده می شود.

 

 

سلولهای فتوولتائیک در محلهای دور از ساختمان 35٪ انرژی را در اوج استفاده تأمین می کنند. آب باران با استفاده از درپوش های انبوه 4 ستون نگهدارنده ساختار بیضوی در مخازن بزرگ آب در زیر زمین جمع می شود و برای شستشوی توالت ، تمیز کردن ساختمان، آبیاری باغ و جمع آوری آب از دست رفته در اثر تبخیر استخرهای بازتابنده ، در گردش مجدد قرار می گیرد. همچنین پساب آب حوضچه های شستشو و دوش ها از طریق یک فیلتر عبور می کنند تا دوباره در سیستم گردش پیدا کنند.

 

در قسمت های انتهایی سیقلی در راست و شمال ساختمان صفحه ی نمایش خورشیدی آلومینیومی به کار گرفته شده است. در حالی که نمای شرقی و غربی، دارای رولپلاک های دو جداره و حلقه های شیشه ای که عایق بندی شده اند وجود دارد که برای کنترل بهتر آفتاب کم صبح و بعد از ظهر است. این ساختمان برای اولین بار در نیمکره جنوبی موفق به دریافت گواهینامه BREEAM شد. همچنین ساختمان بانک تجاری موریس لقب بهترین معماری آفریقا در کنگره جهانی UIA در سال 2011 را نیز نسیب خود کرد.

 

نظرات

نظر خود را بیان کنید :

آخرین مطالب

طراحی صنعتی
24 آبان 1400
پل معلق
8 مهر 1400