مبلمان شهری چیست؟ کاربردی ترین و زیباترین مبلمان های شهری

مبلمان شهری همان نیمکت ها و صندلی هایی است که در سطح شهر و فضای سبز های شهری میبینیم، جالب ترین طراحی های مبلمان شهری را در اینجا معرفی خواهیم کرد

مبلمان شهری چیست؟ کاربردی ترین و زیباترین مبلمان های شهری

مبلمان شهری چیست؟ کاربردی ترین و زیباترین مبلمان های شهری

مبلمان شهری چیست؟

مبلمان شهری به زبانی ساده، همان نیمکت ها و صندلی هایی است که در سطح شهر، فضای سبز های شهری، پارک ها، پیاده رو ها و دیگر فضاهای عمومی میبینید. بارها پیش آمده که در ایستگاه های اتوبوس، مراکز خرید و وقت هایی که زمان زیادی راه رفته ایم به این مبلمان ها پناه آورده ایم. با اینکه همیشه از نیمکت ها تصوری خشک و سخت داریم، طراحی نشیمن بعضی از آن ها و یا جلوه ی هنریشان ما را شگفت زده می کند. بر همین اساس مبلمان شهری می تواند کاربردی باشد، هنری باشد یا از هر دو فاکتور بهره بگیرد.

مبلمان شهری راحت و با کیفیت بر تجربه ی کلی یک فرد از فضای شهری تاثیر گذار است. این موضوع به خصوص در مراکز شهر و قسمت های توریستی شهر اهمیت خود را بیشتر نشان می دهد. در طراحی مبلمان شهری در قدم اول باید امنیت آن، سپس کاربردی و راحت بودن در نظر گرفته شود. همچنین استفاده از مبلمان شهری با کاربردهای مختلف که سرگرم کننده، خلاقانه و نوآورانه باشند چهره ی جذابی به شهر می بخشد. به همین دلیل طراحان همواره تلاش کرده اند که نوآوری و خلاقیت خود را در طراحی آن ها به کار گیرند. از این رو در این مقاله تعدادی از عجیب ترین، زیباترین و کاربردی ترین مبلمان های شهری که تا به حال طراحی شده را به شما معرفی خواهیم کرد.

نیمکت تپه ای

این نیمکت که توسط طراحان هلندی برای یک دبیرستان در هلند طراحی شد، فضای نشیمنی پویا دارد که به انواع مختلفی می توان از آن استفاده کرد و در فضاهای شهری هم استفاده شد. در طراحی این نیمکت از شور و نشاط نوجوانان الهام گرفته شده و راه فراری برای خروج از فضای ساکن و ساختمان و کلاس های مدرن مدرسه است.

در طراحی این مبلمان از عناصر طبیعی، خلاقیت و بازی با محیط استفاده شده است.

طراحی مبلمان شهری- نیمکت تپه ای

نیمکت های یونیون Jangir Maddadi

طراحی این نیمکت زیبا، گزینه ی مهمی را پیش روی یک عابر خسته می گذارد، و آن آزادی انتخاب در نشیمن است. در طراحی نیمکت های یونیون یک نمای 360 درجه از مناظر اطراف پیش روی ما قرار دارد و این امکان را فراهم می کند که از هر زاویه ای که دلخواهمان است از اطراف خود لذت ببریم. این نیمکت ها مخصوص فضای بیرون و از بتن و چوب ساخته شده اند. اما نسخه ی دیگری از این مبلمان نیز از جنس فایبرگلاس و همراه با نشیمنگاه نرم و بالشتی، مخصوص فضای داخلی طراحی شده است.

مبلمان شهری- ظراحی یونیون توسط جنگیر مدادی

نیمکت های چرخان

باران برای اکثر مردم دوست داشتنی است. پس از پایان بارش، به خصوص در بهار و اوایل پاییز زمین نمناک و درختان با طراوت بسیار دلچسب هستند و ما را به همنشینی وسوسه می کنند. اما همین خیسی باعث می شود که شما مکانی برای نشستن نداشته باشید تا بتوانید از محیط اطراف لذت ببرید. این موضوع باعث شد تا صندلی چرخان طراحی شود و شما را در این موقعیت ها نجات دهد.

نشیمنگاه این مبلمان به طوری طراحی شده که وقتی یک طرف آن خیس باشد می توانید با دسته ای که در کنار آن تعبیه شده نشیمنگاه را بچرخانید و از سمت خشک آن استفاده کنید.

مبلمان ریلی

تا به حال پیش آمده که در ایستگاه های اتوبوس یا مترو  بخواهید کنار دوستانتان بنشینید و صندلی های کنار هم به تعداد شما نباشد؟ و یا حتی برعکس، بخواهید تنها جایی بنشینید اما صندلی تکی وجود نداشته باشد! مبلمان ریلی یا نیمکت های ریلی این جهت حل این مشکل طراحی و عرضه شدند.

نوع طراحی مبلمان شهری ریلی

این نیمکت ها طراحی شده تا به افراد آزادی انتخاب دهد و فضای شخصی را در مکان عمومی برای شما فراهم می کند. علاوه بر این، این نیمکت ها ظاهری مدرن دارند که متحول کننده ی مبلمان شهری است.

مبلمان شهری ریلی

مبلمان شهری پیانو

این طراحی هنری زیبا علاوه بر این که از زیبایی بصری و هنری بهره مند است، بسیار کاربردی است و در بهره گیری از فضا صرفه جویی کرده است. در واقع این طراحی مخصوص دوچرخه سواران است. با توجه به بیشتر شدن دوچرخه سواران و تشویق مردم به دوچرخه سواری، لازم است که امکانات شهری مخصوص دوچرخه سواران نیز بیشتر شود. به همین منظور این طراحی فضای استراحتی کاربردی برای دوچرخه سواران به وجود می آورد. علاوه بر این طراحی کلاسیک 90 درجه ای این نشیمن ها، همیشه زیبایی خود را دارد و قدیمی نخواهد شد.

مبلمان شهری پیانو مخصوص دوچرخه سواران

مبلمان شهری پیانو

نظرات

نظر خود را بیان کنید :

آخرین مطالب