طراحی استخر روباز جذاب و متفاوت مرحله به مرحله

اگر قصد دارید که طراحی استخر خانگی و یا استخر ویلایتان، شامل محیطی آرامش بخش و متناسب با نیازهایتان باشد با ما در طراحی مرحله به مرحله ی استخر همراه باشید

طراحی استخر روباز جذاب و متفاوت مرحله به مرحله

طراحی استخر روباز جذاب و متفاوت مرحله به مرحله

ایده های طراحی استخر روباز جذاب و متفاوت مرحله به مرحله

در طراحی استخر روباز ابتدا باید شرایط محیطی توسط مهندسین معمار بررسی شود. اما حتما برای زیباتر شدن استخر خانگی خود و یا استخر ویلا، علاقه مندید که محیطی آرامش بخش و متناسب با نیازهایتان طراحی کنید. فرآیند طراحی استخر شنای روباز، شامل مجموعه ای از عناصر زیبایی بخش مانند استفاده از آب جهت زیباتر کردن محیط، نورپردازی و محوطه سازی چند بعدی است. این ویژگی های خاص می تواند به شما کمک کند تا چشم انداز فوق العاده ای برای حیاط پشتی یا باغ و ویلا ایجاد کنید. اما تاثیرگذارترین قسمت در این چشم انداز، طراحی درست و زیبای خود استخر خواهد بود. در اینجا برای ایده پردازی و کمک به انتخاب های درست تر، ده نکته ای که باید در طراحی استخر روباز در نظر بگیرید آورده شده است:

 

  • هدف، چگونگی استفاده از استخر

اولین قدم در طراحی استخر روباز مشخص کردن ایده آل ها و اهداف شما برای استفاده از استخر است. میزان استفاده در روز، میزان نور و سایه ای نیاز دارید، دسترسی به ویژگی هایی مانند رمپ، استفاده ی تفریحی و یا ورزشی از استخر همگی از مواردی هستند که قبل از طراحی باید در نظر بگیرید و محدودیت ها و ایده آل های خود را مشخص کنید.

سپس باید فرم دلخواه استخر خود را مشخص کنید که خطی، منحنی و یا زاویه دار طراحی شود. و بعد به این فکر کنید که انتظار دارید از داخل و بیرون خانه استخر شما چه منظره ای را ایجاد کند. سعی کنید پیوندی طبیعی بین این دو نما ایجاد کنید. چگونگی و سطح استفاده از استخر بزرگترین فاکتور برای شروع طراحی است.

چگونگی استفاده از استخر

 

  • آینده نگری

وقتی تعیین کردید که چگونه می خواهید از استخر خود استفاده کنید، دید خود را گسترش دهید تا ویژگی هایی را که در آینده ممکن است به آن اضافه کنید را، در آن بگنجانید. بنابراین اگر در آینده تصمیم گرفتید که به طور مثال باربکیو، فضای بازی و یا آلاچیق در اطراف استخر اضافه کنید طراحی بسته ای نخواهید داشت.

بسیاری از افراد ترجیح می دهند در فصول سرد از منظره ی استخر و فضای باز، با بالا بردن دما به وسیله ی یک منبع حرارتی مانند شومینه، آتش، یا المنت های برقی استفاده کنند. این گزینه ها می تواند پتانسیل استفاده ی بهینه از فضا را برای شما افزایش دهد، بنابراین به نیاز های آینده و تمام ابعاد پیش از طراحی بیاندیشید.

آینده نگری در طراحی استخر

  • محدودیت های شهر سازی و قوانین

پیش از ساخت استخر لازم است که دید ساختمان های اطراف را بررسی کنید، زیرا عدم بررسی آن در آینده موجب می شود که استفاده از استخر برای شما راحت نباشد. همچنین قوانین شهر سازی در مورد مجوز طبقات ساختمان های مجاور را نیز بررسی کنید تا در آینده در اطراف شما ساختمان های بلند ساخته نشود. آیین نامه های شهرسازی در مورد ساخت استخر، عقب نشینی ها و غیره را که مطابق با محل سکونت تعیین می شوند بررسی کنید تا بدون مشکل مجوز ساخت را دریافت کنید.

 

  • استخر شما از نظر کاربردی چگونه است

پس از اینکه محدودیت های رسمی و قانونی را رفع کردید، وقت آن است که موارد کاربردی را هم در نظر بگیرید.

بررسی کنید که جابجایی بین خانه و استخر چقدر آسان است؟ کجا باید لباس ها را تعویض کرد؟ امکان پذیرایی کنار استخر وجود دارد؟ تجهیزات استخر در کجا قرار می گیرد؟ آیا فضای مناسبی برای ذخیره اسباب بازی و لوازم استخر وجود دارد؟

با در نظر گرفتن اینگونه مسائل کاربردی پیش از طراحی استخر، می توانید اطمینان حاصل کنید که در طراحی استخر همه ی آن ها در نظر گرفته می شود و در آینده با کمبود فضا و امکانات مواجه نخواهید شد.

در نظر گرفتن فضای کاربردی برای تجهیزات استخر

  •  بودجه تعیین کنید

در مراحل ابتدایی در برنامه ریزی طراحی استخر، بودجه ای واقع بینانه تنظیم کنید. اگر می خواهید دید واضحی از آنچه اجرا خواهد شد داشته باشید و هرگونه محدودیتی را که ممکن است پیش بیاید، درک کنید باید با یک پیمانکار باتجربه در این زمینه مشورت کنید. تعیین بودجه به طراحی و انتخاب های شما کمک شایانی می کند و باعث می شود تا محدودیت های پروژه را درک کنید. در نتیجه می توانید بودجه ی خود را بین بخش های مختلف به درستی تقسیم کنید.

  • طرحتان را بکشید

روی کاغذ آوردن ایده هایتان آن ها واقعی تر می کند و تصویری جامع از آنچه در ذهن دارید ارائه می دهد. این موضوع می تواند شما را نسبت به تغییرات احتمالی مورد نیاز آگاه کند و برای اضافه کردن ویژگی های تازه الهام بخش باشد. طرحی که می کشید لازم نیست یک شاهکار باشد و فقط قرار است که ایده های ذهنی شما را ترجمه کند.

پس از این کار بسیار راحت تر می توانید خواسته های خود را با طراحان و پیمانکاران مطرح کنید و به استعلام گرفتن درست قیمت نیز کمک بسیاری خواهد کرد.

  • ساخت و ساز

یکی از بزرگترین تصمیماتی که در مورد استخر خود باید بگیرید جنس داخلی استخر است که از چه چیزی ساخته شود. انتخاب های شما معمولا بین بتن، وینیل و فایبرگلاس است.

  • انتخاب مواد

شما انتخاب های زیادی برای مواد کف سازی، راهروها و سایر سطوح دارید، که علاوه بر انتخاب نوع مواد، باید کیفیت و قیمت برند های مختلف را هم بررسی کنید و نسبت به انتخاب بهترین گزینه ها تصمیم بگیرید.

ممکن است بخواهید از موادی استفاده کنید که همسو و مکمل مواد ساختمانی خانه شما باشد. یا تصمیم بگیرید که سبک طراحی استخر متفاوت باشد تا ظاهری متفاوت ایجاد کنید. طراحی شما می تواند از هر فضایی که می خواهید الگوبرداری کند: یک خانه دور افتاده در کلبه ای روستایی، باغ های ذن ژاپنی، یک استراحتگاه شیک یا یک ویلای کلاسیک مدیترانه ای.

انتخاب مواد مناسب در طراحی استخر

  • حریم خصوصی

حفظ حریم خصوصی، چه از نظر بصری و چه شنیداری ، برای اکثر مردم بسیار مهم است و باید نسبت به رعایت آن توجه کنید.

موقعیت استراتژیک استخر و سازه های باغ، محوطه سازی خلاقانه و تعبیه ی دیوارهای جذاب، نرده ها و دیوارهای مخصوص می تواند حریم شخصی مناسبی را برای شما و همسایگان فراهم کند.

حفظ حریم خصوصی در طراحی استخر

 

  • محوطه سازی

محوطه و چشم انداز اطراف استخر، می تواند بر اندازه و موقعیت استخر شما تأثیر بگذارد. در انتخاب گیاهان محوطه، در نظر بگیرید که درختان و بوته های جوان در طول زمان رشد می کنند و الگوی سایه و میزان ریزش برگها به استخر شما را تغییر می دهند. همانطور که توضیح دادیم، محوطه سازی یک روش عالی برای حفظ حریم خصوصی است و همچنین می تواند زمینه ای برای ایجاد جلوه های طبیعی زیبا و باشکوه باشد. تا جایی که می توانید سعی کنید از مناظر موجود در محوطه ی خود در طراحی استفاده کنید و هنگام ساخت آن ها را از بین نبرید.

محوطه سازی خلاقانه تکمیل کننده ی زیبایی و طراحی عالی برای استخر شماست و استفاده ی درست از محوطه تاثیر زیادی در استفاده ی بهینه از استخر رو باز دارد.

محوطه ساری در طراحی استخر

نظرات

نظر خود را بیان کنید :

آخرین مطالب

طراحی صنعتی
24 آبان 1400
پل معلق
8 مهر 1400