طراحی داخلی کافی شاپ، هر آنچه لازم است قبل از شروع بدانید

طراحی عالی نما و فضای داخلی کافی شاپ زیربنای عالی راه اندازی یک کافی شاپ است، همه چیز درباره ی طراحی داخلی کافی شاپ

طراحی داخلی کافی شاپ، هر آنچه لازم است قبل از شروع بدانید

طراحی داخلی کافی شاپ، هر آنچه لازم است قبل از شروع بدانید

طراحی داخلی کافی شاپ، هر آنچه لازم است قبل از شروع بدانید

در راه اندازی یک کافی شاپ و بازدهی خوب آن عوامل زیادی موثرند که زیر بنای آنها طراحی عالی نما و فضای داخلی کافی شاپ است. کیفیت قهوه و غذا، تبلیغات، مکان کافه، عکاسی و اینستاگرام فعال همگی از عوامل بهبود بازدهی کافی شاپ هستند. در دنیای امروزی که اینستاگرام رسانه ی تبلیغاتی بسیار موثری برای کافی شاپ ها و رستوران ها محسوب می شود، داشتن طراحی داخلی جذاب از الزامات شروع کار است. اما آنچه کارفرامایان در طراحی کافی شاپ فراموش می کنند، در نظر گرفتن تفاوت های طراحی کافه و رستوران است. اساس این دو بسیار متفاوت است و به کار بردن نام "کافه رستوران" یک اشتباه رایج برای انتخاب معرفی کاربری می باشد. به همین دلیل است که طراحانی که در طراحی داخلی رستوران بسیار موفق اند، لزومند نمی توانند یک کافی شاپ را نیز همان قدر حرفه ای طراحی کنند.

از نظر روانشناسی، حالت روحی افراد و انتظارات آن ها هنگام مراجعه به کافی شاپ یا رستوران کاملا متفاوت با یکدیگر است. بنابراین استفاده از تکنیک های روانشناسی در جذب مخاطبان هدف، در طراحی داخلی کافی شاپ الزامی است. در اینجا راهنمای جامعی برای آنچه لازم است برای طراحی داخلی کافی شاپ بدانید جمع آوری کرده ایم تا بتوانید برای انجام طراحی داخلی زیبا و منحصر به فرد فضای داخلی کافی شاپ به کار گیرید.

 

 

چرا طراحی داخلی کافه اهمیت دارد؟

آدمهای بسیار متفاوتی به کافه می آیند. در حالی که هر کافی شاپ مخاطب هدف دارد ، اما همچنان رفت و آمد مشتریان سیال است. برخلاف رستوران ها، در محیط کافه معمولا لانژهای اختصاصی ارائه نمی شود. بنابراین افرادی که برای انجام کارهایشان به کافه می آیند یا برای ساعاتی مطالعه و خواندن کتاب، آزاداند آنچه را که می خواهند انجام دهند. قهوه نوشیدنی مناسب بیشتر گروه های سنی است و وعده های غذایی کافی شاپ معمولا ساده و مقرون به صرفه هستند تا جو را برای اقشار مختلف از جمله دانشجویان، کارمندان و دورهمی های دوستانه مناسب کنند. از این رو طراحی داخلی کافه ارزشمند می شود زیرا نحوه واکنش مردم در برخورد اول، برای انتخاب فضای مناسب در کافه را تعیین می کند.

مفاهیم پایه ی طراحی داخلی، رنگ دیوارها، طراحی میز و صندلی، نور و موسیقی، به کافه شما شخصیتی می بخشد که برداشت مردم از کافه شما و مخاطبان هدف را تعیین می کند. در پایان، مانند هر تجارت دیگر، هدف نهایی یک کافی شاپ به عنوان یک بیزنس، به حداکثر رساندن سود و به حداقل رساندن هزینه است. و این هدف نهایی حول مشتری مداری و رضایت آن ها می چرخد. نظرسنجی ها نشان داده است که وقتی صحبت از کافه ها می شود، مشتریان تأکید بیشتری بر داشتن یک تجربه خوب دارند، نه فقط داشتن یک قهوه خوب و طراحی داخلی کافه. این نشان می دهد که مشتریان به دنبال یک تجربه ی به یاد ماندنی از یک کافه هستند که همه ی مواردی که در بالا ذکر کردیم، بر آن تاثیر گذار است.

 

عوامل موثر بر طراحی داخلی کافه شما

مدل تجاری کافی شاپ شما بر اساس صرف وعده های سریع و آماده در کافه بنا شده یا ترجیح می دهید که مشتریان شما زمان زیادی را در کافه بگذرانند و به سفارش های بیشتری دهند؟ انتخاب های شما در طراحی داخلی بر روی زمان چرخش میزهای کافه تأثیر گذار است، بنابراین قبل از نهایی کردن مبلمان خود باید این تصمیم را بگیرید. این انتخاب مشخص کننده ی گام های بعدی برای انتخاب رنگ هایی است که استفاده می کنید، چراغ هایی که نصب می کنید، موسیقی ای که پخش می کنید، بوی کافه و مبلمان مورد استفاده ی شماست. همه ی این المان ها در ایجاد فضایی که مشتری در آن بیشتر بماند یا کمتر تاثیر گذار است.

اگر از صندلی های ناراحت، موسیقی تند و رنگ های زرد و قرمز انتخاب کنید باعث می شود که مشتری شما بعد از اتمام سفارش فضا را ترک کند. اما انتخاب رنگ های پاستیلی، مبلمان راحت و چوبی و موسیقی ملایم مشتریان شما را ترغیب می کند که زمان بیشتری را در کافی شاپ بگذرانند. در ادامه توضیح خواهیم داد که هر کدام از این عوامل چه تاثیری بر طراحی کافی شاپ خواهند داشت.

#1 ایده و سبک کافی شاپ

اولین چیزی که قبل از برنامه ریزی برای طراحی داخلی کافه باید در نظر بگیرید ، ایده شماست. می خواهید کافه ای که تاسیس می کنید میزبان چه نوع مشتریانی باشد؟ حدود قیمت های آن چقدر باشد؟ تصمیم دارید چه نوع قهوه ای را سرو کنید؟ آیا کافه ی شما یک کافه محلی و دوستانه، یک کافه تجاری با قیمت متوسط​​، یک کافه دانشجویی نزدیک محوطه دانشگاه یا یک کافه ی سطح بالا و شیک خواهد بود؟

در حالی که آمار و اطلاعات مشتریانی که به شما مراجعه می کنند متناسب با سبک کافه متفاوت خواهد بود، باید در نظر داشته باشید که نوع انتظارات مشتریانی که به یک کافه با قیمت متوسط ​​مراجعه می کنند، با مشتریانی که به یک کافی شاپ سطح بالا و گران قیمت مراجعه می کنند، کمی متفاوت است. علاوه بر این، با تغییر قیمت، انتظارات مشتریان نیز تغییر خواهد کرد. برای بهترین استفاده از محیط، به این فکر کنید که چه نوع محیطی از کافه ای در سطح شما انتظار می رود و چه جو روحی را می خواهید ایجاد کنید. قبل از اینکه شروع به اجرای کار کنید، یک طرح کامل از طراحی داخلی کافه در ذهن خود داشته باشید و به تمام جزئیات آن فکر کنید.

ایده و سبک کافی شاپ- طراحی مفهومی

 

#2 فضای ایده آل خود را بسازید

هنگامی که ایده هایتان را کامل کردید، قدم بعدی محیطی است که می خواهید ایجاد کنید. فضاسازی کافی شاپ به چهار عامل عمده بستگی خواهد داشت: روانشناسی رنگ، نورپردازی، موسیقی و در آخر رایحه ی کافی شاپ. هر یک از این موارد جداگانه و به طور متفاوتی بر روانشناسی مشتری شما تأثیر می گذارد. در طراحی داخلی کافی شاپ، تأثیری را که هر عنصر به همراه دارد، باید به حساب آورد و نسبتی متعادل را باید در آن ها رعایت کرد تا کار به نتیجه مطلوب برسد. شور و نشاطی که می خواهید در کافی شاپ شما حاکم باشد نقشی اساسی در طراحی داخلی کافی شاپ شما دارد.

فضای ایده آل خود را بسازید

#3 روانشناسی رنگ

روانشناسی رنگ فضای کافه را ارتقاء می دهد و به فضا نشاط می بخشد. طراحی رنگ کافه اولین چیزی است که مشتریان را به خود جذب می کند و متوجه آن می شوند. انتخاب رنگ تاثیر مهمی در انتقال ایده و سبک شما خواهد داشت، اما در عین حال، شما باید ترکیبات رنگی را در طراحی فضای داخلی کافی شاپ انتخاب کنید که روحیه مد نظر شما را ایجاد کند. رنگ هایی مانند قرمز و زرد محرک اشتها محسوب می شوند زیرا در ذهن ما ایجاد انگیزه می کنند. این یکی از دلایل عمده ای است که باعث می شود تقریباً در بسته بندی هر ماده غذایی یا طراحی داخلی فست فود ها از درجات مختلف این رنگ ها استفاده شود.

در عین حال که رنگ های گرم و تند اشتها را می انگیزند، جنب و جوش مشتریان شما را بیشتر کرده و در ناخودآگاهشان این تاثیر را می گذارد که سریع تر غذایشان را تمام کرده و فضا را ترک کنند. از این رو اگر می خواهید زمان چرخش میزهای کافه را افزایش دهید ، سعی کنید که این رنگ ها در طراحی شما غالب نباشد. در عوض، آنها را با زنگ های لطیف و آرامش بخشی مانند رنگ های تخت و پاستیلی ترکیب کنید. این کار باعث ایجاد تعادل در رنگ بندی فضای داخلی کافه ی شما می شود و همچنین باعث می شود رنگ ها بیش از حد بر مشتری چیره نشود.

روانشناسی رنگ در طراحی کافی شاپ

#4 تاثیر نور پردازی بر طراحی داخلی کافه

حتی اگر بهترین طراحی داخلی دنیا را داشته باشید، نورپردازی نادرست می تواند زیبایی و جلوه آن را از بین ببرد. در ابتدا سعی کنید از نورهای بسیار روشن که غیرطبیعی به نظر می رسند کمتر استفاده کنید. به این دلیل که هدف شما در طراحی داخلی کافی شاپ ایجاد یک محیط راحت است. چراغ های بسیار روشن به مشتری های شما انرژی زیادی می دهد، باعث می شود کمتر ریلکس شوند و اشتهایشان کم شود. چراغهای کم نور در یک کافی شاپ کاربرد زیادی دارند زیرا حس صمیمیت، داشتن فضای شخصی و راحتی ایجاد می کنند.

نور کم حالتی ایجاد می کند که به مشتریان شما احساس کنند به یک منطقه جداگانه و دور از دنیای روزمره رسیده اند، اما دقت کنید که در کم کردن نور زیاده روی نکنید و نور کافی برای دیدن همدیگر و نور های کوچک و شخصی برای مطالعه وجود داشته باشد. در واقع نور کم به معنی تاریکی نیست، بلکه برای ایجاد فضایی راحت تر است. اگر تصمیم دارید که فضای کافه ی شما تارک نباشد و فضایی پرنور تر و شاداب تر طراحی کنید، حد الامکان سعی کنید از پخش نور طبیعی در تمام محیط بهره بگیرید.

 

نورپردازی در کافه

 

#5 موسیقی چه تاثیری بر فضای کافه ی شما دارد

صدا راهی برای ایجاد ارتباط شنوایی است و موسیقی های مختلف احساسات متفاوتی را در ما ایجاد می کنند. مغز ما به صداهای مختلف واکنش های متفاوتی نشان می دهد. به همین دلیل است که طراحی موسیقیایی یکی از عناصر اساسی است که باید در طراحی داخلی کافه و رستوران مورد توجه قرار گیرد. کافی شاپ جایی است که افراد برای معاشرت با یکدیگر به آنجا می آیند یا برای رسیدگی به کارهای شخصی خود به آن جا مراجعه می کنند. از این رو موسیقی بسیار بلند برای محیط کافه مناسب نیست.

شما باید میزان صدا را تنظیم کرده و یک لیست پخش مخصوص به کافه ی خود را انتخاب کنید. همچنین توجه کنید که تنظیم صدای موسیقی زمینه باید به نحوی باشد که سکوت را از بین ببرد و همچنین مانع رسیدن صدای افراد به یکدیگر نشود. اما در عین حال امکان مکالمه آزاد را فراهم می کند

#6 روانشناسی رایحه ها

آخرین عنصری که لازم است در طراحی فضای داخلی خود در نظر بگیرید استفاده از رایحه ی مناسب در محیط است. نوع عطری که در کافه ی شما می پیچد، احساسات مختلفی را در افراد بر می انگیزد و اهداف مختلفی را دنبال می کند. بوی غذایی که در فضای سرو بعضی از رستوران ها می پیچد، باعث افزایش اشتهای مشتریان در بدو ورود می شود. اما بیشتر کافه ها بوی قهوه نمی دهند زیرا قهوه زیادی در آنجا به فروش می رسد و عطر قهوه تمایل به سفارش آن را زیاد می کند.

به همین دلیل کافه ها رایحه ی فضا را تغییر می دهند تا به غیر از عطر قهوه، رایحه ی دیگری در ذهن مشتریانشان غالب شود که نشان از آن مکان باشد. رایحه ی خیار باعث می شود فضای بزرگتر و هوا تازه تر احساس شود و رایحه ی وانیل حالت آرامش بخشی دارد که افراد را وادار به تأخیر می کند. اما به یاد داشته باشید که در استفاده از رایحه های محیطی زیادی روی نکنید تا باعث ایجاد آلرژی و سر درد افراد نشود.

هر کدام از چهار موردی که در طراحی داخلی کافی شاپ مطرح کردیم، مواردی هستند که به طور مستقیم بر ذهن مخاطبان شما تاثیر می گذارند و اگر درست طراحی نشوند باعث جذب مشتری نخواهند شد.

از اینکه این مقاله را خواندید متشکریم، اگر تجربه ای در طراحی کافه دارید که باعث بازخورد بهتر و رضایت بیشتر مشتریان شده خوشحال می شویم که با ما و دیگر علاقه مندان در اشتراک بگذارید.

نظرات

نظر خود را بیان کنید :