چگونه برای باغ و ویلا محوطه سازی کنیم؟

مراحل طراحی محوطه باغ و ویلا و آموزش قدم به قدم برای محوطه سازی

چگونه برای باغ و ویلا محوطه سازی کنیم؟

چگونه برای باغ و ویلا محوطه سازی کنیم؟

چگونه محوطه سازی ویلا و باغ را انجام دهیم؟

چه در حال شروع محوطه سازی باغچه باشید و چه قصد طراحی حیاط خانه ی خود یا طراحی حیاط ویلای خود را داشته باشید، حتما با ایده ها و طرح های زیادی مواجه شده اید. محوطه سازی های زیبا و طراحی انواع محوطه باغ و باغچه ما را وسوسه می کند که تمام آن ها را در دکوراسیون باغچه خود اعمال کنیم. اما برای ساده تر شدن انتخاب هایتان، سعی کنید که حیاط و محوطه ی ساختمان را مانند اتاقی از خانه ی خود در نظر بگیرید. در این صورت می توانید با هارمونی و هماهنگی حیاط منزل یا ویلای خود را طراحی کنید.

ابتدا لازم است قدم به قدم مشخص کنید که برای محوطه سازی چه مراحلی لازم است. سپس به راحتی می توانید هر مرحله را پیش ببرید تا به حیاط دلخواهتان برسید. در اینجا سعی کرده ایم به ساده ترین حالت مراحل طراحی محوطه را برای شما بیان کنیم تا راهنمای شما در طراحی محوطه ویلا، باغ یا حتی منزلتان باشد.

#1 خواسته ها و نیازهای خود را مشخص کنید

اگر تصمیم دارید محوطه سازی را خودتان انجام دهید و حتی اگر می خواهید که طراحی و اجرای آن را به یک تیم متخصص بسپارید، انجام این مرحله به عهده ی خودتان است. حتما یک لیست از خواسته ها و نیاز هایتان تهیه کنید، این لیست می تواند بسیار شخصی باشد زیرا شما باید اولویت های خود را تعیین کنید.

آیا به یک محوطه ی پر از گل علاقه مند هستید، یا ترجیح می دهید باغچه ای پر از سبزیجات داشته باشید؟

آیا یک حیاط کاربردی می خواهید که استفاده ی زیادی از آن کنید و یا زیبایی محوطه برایتان مهم است؟

آیا به زمین بازی برای کودکان نیاز دارید یا داشتن آلاچیق و باربکیو را ترجیح می دهید؟

و بسیاری از سوالات دیگر که جواب آنها کاملا به شرایط و نیازهای شما و همچنین فضایی که در اختیار دارید بستگی دارد. به این ترتیب شما می توانید که هر طور شرایط و مقتضیاتتان ایجاب می کند، ایده هایتان را روی کاغذ بیاورید و از آن ها انتخاب کنید.

رعایت تناسبات در محوطه سازی

#2 موقعیت محوطه را در نظر بگیرید

پس از اینکه نیاز هایتان را روی کاغذ آوردید و آن ها را اولویت بندی کردید، لازم است شرایط و عوامل طبیعی محل زندگی خود را نیز بررسی کنید. موقعیت باد و نور آفتاب را در محوطه مطالعه کنید و توجه کنید که طراحی آلاچیق و پاسیو نسبت به آنها باید چطور باشد. حیاط سازی شما باید طوری انجام شود که در تمام روز بتوانید نسبت به نیازتان از سایه و آفتاب محوطه بهره ببرید. همچنین اگر آتشگاه یا باربکیو در محوطه تعبیه می کند باید مسیر باد را در نظر بگیرید تا به طور غیر مستقیم به درست کردن آتش و ذغال کمک کند.

 

بررسی موقعیت و فضایی که دراختیار داریم

 

#3 عجله نکنید

حتما در برنامه های تلوزیونی دیده اید که چطور یک محوطه سازی زیبا در تنها چند روز انجام می شود، اما شما باید چندین روز را تنها صرف طراحی کنید. نا امید نشوید! شما قرار است که محوطه ی خود را شخصی سازی کنید و طراحی منزل خود را به عهده بگیرید، پس این مسیر برای شما چالش های زیادی خواهد داشت. به آرامی پیش رفتن با بودجه ای که در نظر گرفته اید بخش لذت بخشی از مسیر طراحی است که شما طی می کنید. از کوچکترین گیاهان محوطه تا درختان حیاط را طبق سلیقه ی خودتان انتخاب کنید و از این مسیر لذت ببرید.

#4 نقطه ی کانونی را پیدا کنید

هر طراحی محوطه ی زیبا یک نقطه ی کانونی دارد که توجه شما را به خود جلب می کند.  پیدا کردن نقطه ی کانونی روند طراحی را برای شما خیلی آسان تر می کند. این نقطه ی کانونی می تواند هر چیز قابل توجهی باشد. مانند: مجسمه، آبنما، حوضچه، آلاچیق، یک درخت بزرگ، یک گیاه فوق العاده یا ردیفی از درختچه ها. طراحی شما باید به نحوی انجام شود که در تمام محوطه گردش چشم داشته باشید و دید وسیعی در پیش روی شما قرار گیرد.

پیدا کردن نفطه ی کانونی در محوطه سازی

#5 مقیاس و تناسبات را فراموش نکنید

توجه به اندازه ها و ترکیب بندی مناسب از مهمترین عواملی است که باید به آن توجه کنید. انتخاب درست اندازه ها و مقیاس ها باعث می شود محوطه ی شما متناسب و پیوسته به نظر آید و جلوه ای زیبا به باغچه سازی شما می بخشد. در انتخاب المان های محوطه، تفاوت هایی در اندازه، رنگ و مقیاس هر کدام از المان ها وجود دارد. مثلا درختی که در جلوی ساختمان قرار می گیرد باید ابعاد متفاوتی با گل ها و درختچه هایی که در مسیر قرار می گیرند داشته باشند. علاوه بر تعادل در مقیاس ها، باید به تعادل در تکرار عناصر نیز توجه کنید. تکرار حس انسجام می بخشد اما از طرفی اگر این تکرار زیاد انجام شود، نتیجه ای یکنواخت و خسته کننده می دهد. از طرفی اگر همه ی المان های طراحی شما متفاوت از یکدیگر باشند، طراحی شما شلوغ می شود و چشم را خسته می کند. پس فضایی را برای تکرار المان های جذاب و فضایی را برای قرار دادن المان های متفاوت در نظر بگیرید.

 

در طراحی و چیدمان محوطه، علاوه بر سلایق شخصی می توانید از تجارب دیگران نیز بهره مند شوید. در صورتی که در این زمینه مجرب هستید و یا سوالی از مشاوران تارامید دارید، پاسخگوی شما هستیم.

نظرات

نظر خود را بیان کنید :

آخرین مطالب

طراحی صنعتی
24 آبان 1400
پل معلق
8 مهر 1400