اهمیت طراحی دفتر کار و اصول طراحی دفتر کاری

طراحی درست و اصولی دفتر کار، اصل مهمی است که بر بازده کارمندان شما تاثیر بالایی ممی گذارد. با اصول طراحی دفاتر کاری با ما باشید

اهمیت طراحی دفتر کار و اصول طراحی دفتر کاری

اهمیت طراحی دفتر کار و اصول طراحی دفتر کاری

اهمیت طراحی دفتر کار

آخرین باری که درباره ی طراحی دفاتر کاری فکر کرده اید، ایده آل ذهنی شما چگونه بوده؟ اگر کارفرما هستید، به نظرتان محیط کاری جذابی برای کارمندان تعبیه کرده اید؟ و اگر که کارمند هستید آیا از طراحی و چیدمان دفتر کار خود راضی هستید و با افتخار آن را به دوستان خود نشان می دهید؟

چرا طراحی دفتر کار مهم است؟ خیلی ساده می توان به این سوال پاسخ داد! کارمندان ایرانی، به طور متوسط بیش از 2000 ساعت را در طول سال در محیط کاری می گذرانند. احتمالا بیشتر این ساعات در دفتر کار می گذرد. ساعات کاری بخش زیادی از زندگی مفید روزانه ی هر فرد را تشکیل می دهد و خیلی مهم است که این ساعات در محیطی دلپذیر و آرامش بخش بگذرد. طراحی و چیدمان محیط کار اصول بسیاری دارد که تارامید در این بخش کوشیده تا به ابعاد مختلف آن بپردازد و شما را در داشتن محیط کاری دلپذیر تر، هدفمند تر و تاثیر گذارتر راهنمایی کند.

 

چیدمان دفاتر کاری

 

در طراحی دفتر کار چه اصولی باید رعایت شود؟

به طور ساده طراحی دفتر کار باید به طوری باشد که در آن کار هدفمند و مفید انجام شود. در کنار این موضوع باید فضاهایی برای خلاقیت، فضاهای اختصاصی و فضاهای شخصی سازی شده را برای راحتی کارمندان در نظر بگیرید. در واقع شما باید برای ایده پردازی، کارهای فکری، کارهایی که نیاز به تمرکز دارند و کارهای شخصی فضاهای متفاوتی را در نظر بگیرید تا همه ی کارمندان جایی برای تفکر و ایده پردازی داشته باشند.

به عنوان یک کارفرما شاید این موارد اولویت های شما برای راه اندازی محیط کار نباشد. اما هر روز که کارمندان وارد دفتر کار می شوند، تک تک این موارد به آن ها ایده و انگیزه ی کار مفید تر می دهد. طراحی دفتر کار نباید طوری باشد که کارمندان احساس تعلق به آن مکان را نکنند و حس کنند که در محل کار خود مهمانند. زیرا این تفکر باعث می شود که تمرکز لازم را در محل کار نداشته باشند و بیشترین انرژی خود را برای انجام کار مفید نگذارند. در حالی که اگر کارکنان در محیط کار احساس راحتی کامل داشته باشند، کار را در اولویت قرار می دهند و سعی می کنند بهترین عملکرد خود را در محیط کاری داشته باشند زیرا خود را جزئی تاثیر گذار در یک مجموعه می دانند.

عوامل بسیاری وجود دارند که در طراحی دفتر کار با بهره وری بالا و ایجاد فضای مثبت در محیط کار موثرند. از جمله نور، مبلمان کاری، استفاده از گیاهان، استفاده از آثار هنری و غیره.

در نهایت طراحی درست محیط کاری از روحیه ی کارمندان شما مراقبت می کند.  احترام شما به نیاز های کارکنان باعث می شود آن ها خود را جزئی از یک تیم پیشرو فرض کنند.

 

استفاده از گیاهان در دفاتر کاری

 

طراحی دفتر کار چه تاثیری بر کارمندان دارد؟

چیدمان دفتر کار بر طیف گسترده ای از عوامل تاثیر گذار است. از جمله ی این عوامل می توان از سلامتی، روحیه، خلاقیت، همکاری، بهره وری و هدفمندی کارمندان نام برد. مهمترین نتیجه ای که برای کارفرمایان از طراحی دفتر مناسب مهم است هدفمند تر کردن کارمندان و بهره وری آن هاست، پس نگاهی کوتاه این دو عامل بیاندازیم:

هدفمندی: شاید بتوان گفت که هدف قدرتمند ترین انگیزه برای کار است و طراحی فضای کاری مناسب، کارمندان را به هدفمندی ترغیب می کند. وقتی که کارفرمایان و مدیران نسبت به کارمندان خود اهمیت قائل می شوند و به نیاز های آن ها توجه می کنند، در واقع به کارمندان نشان می دهند که کار آن ها ارزشمند است و تاثیر مثبتی بر روند پیشرفت شرکت و یا زندگی دیگران دارد.

از طرفی دیگر هر چه قدر که ذهن کارمندان شما کمتر درگیر چیدمان نادرست، نبود نور و نبود محیط کاری مناسب باشد، ذهن متمرکزتری خواهند داشت و وقت بیشتری را برای انجام کار و امور مفید می گذرانند.

 

اهمیت طراحی دفاتر کاری

 

به نظر شما طراحی و چیدمان دفتر کار چه تاثیری بر کارمندان دارد؟ در چیدمان و طراحی دفتر کار به چه نکاتی توجه می کنید؟ تجربیات خود را در این زمینه با ما در میان بگذارید.

نظرات

نظر خود را بیان کنید :

آخرین مطالب