زیباترین طراحی های پل عابر پیاده در جهان | انواع پل عابر پیاده

پل عابر پیاده، عبور و مرور را برای دوچرخه سواران و عابران پیاده ایمن می کند و علاوه بر كاربردی بودن، طراحی زیبای پل عابر پیاده فضای شهری را زیبا می کند

زیباترین طراحی های پل عابر پیاده در جهان | انواع پل عابر پیاده

زیباترین طراحی های پل عابر پیاده در جهان | انواع پل عابر پیاده

زیباترین طراحی های پل عابر پیاده در جهان | انواع پل عابر پیاده

پل عابر پیاده یا معابر افراد پیاده، عبور و مرور را برای دوچرخه سواران و عابران پیاده ایمن می کند و لازمه ی خیابان ها و معابر است. خیلی از ما پل های عابر پیاده را به شکل های معمول همیشگی آن ها تصور می کنیم. اما خوب است بدانید که این المان های شهری در بسیاری از شهرها به عنوان یک عنصر زیبایی فضای شهری نیز دیده می شوند. طراحی پل عابر پیاده باید طوری باشد که وظایف پل را به عمل بنشاند، و در عین حال می تواند زیبا و منحصر به فرد باشد.

یک طراحی موفق باید حالت ایمن را برای عبور و مرور عابران فراهم کند که با ترافیک ماشینی خیابان ها یا آبراه ها تداخل نداشته باشد. معماران و هنرمندان پل های عابر پیاده دیدنی را در سراسر جهان طراحی کرده اند که هم از نظر طراحی و هم از نظر مهندسی شگفت انگیز هستند.

در واقع ، بسیاری از این پل های عابر کوچکتر دارای طراحی هستند که به راحتی می توانند با پل های بزرگتر ساخته شده برای اتومبیل و کامیون نیز رقابت کنند. از یک پل هوایی روشن و نارنجی در پرتغال گرفته تا یک پل تقریباً نامرئی در هلند که از طریق خندق مسیر عبور را میسر می کند.

در ادامه به معرفی و دیدن زیباترین پل های عابر پیاده در جهان می پردازیم.

 

پل گیتشید میلیونیوم (Gateshead Millennium Bridge)

این پل زیبا انگلستان توسط شرکت معماری ویلکینسون ایر در سال 2001 ساخته شده است. زیبایی خیره کننده این پل در خمیدگی آن است که دو ساحل را به هم متصل کرده است. شگفتی مهندسی این پل در این است که پل به صورت چشمک زن خم می شود تا کشتی ها بتوانند به راحتی عبور کنند.

پل عابر پیاده لندن

پل اسکیل لین(Scale Lane Bridge)

این پل زیبا در سال 2013 در انگلستان ساخته شد. پل اسکیل لین تداعی گر آپوستروف است و حمل و نقل منحصر به فردی را برای عابران پیاده رودخانه هال رقم می زند. عابران پیاده بر روی پل سوار می شوند و بدون راه رفتن، از طریق چرخش بی نظیر پل، به آن طرف پل می رسند. این سازه از جنس فولاد است و یک جاذبه بی نظیر بر روی رودخانه هال به وجود آورده.

زیباترین پل عابر پیاده در جهان

پل دایروی پونته سگوندا (Ponte Segunda Circular)

این پل زیبا در لیسبون پرتغال، در سال 2015 ساخته شد. پل عابر پیاده پونته سگوندا توسط استودیوی MXT طراحی و ساخته شد. این پل چرخشی زیبا در امتداد جاده ای دایره ای شکل در لیسبون شکل گرفته که شبکه ای عبوری را برای عابران پیاده و دوچرخه سواران ایجاد می کند. این پل عابر پیاده زیبا و متفاوت به رنگ نارنجی است و از فولاد ساخته شده است. ورودی های پل در فضای سبز ها قرار گرفته که باعث شده عابران همواره منظره ای زیبا را شاهد باشند.

پل پونته سگودا

پل صلح (Peace Bridge)

بر روی رودخانه بوو در کلگری آلبرتا این پل زیبا منطقه مسکونی را به مرکز شهر وصل می کند. ساختار مارپیچ این پل تا حدی پل صلح را تبدیل به یک پل سربسته کرده است. این پل با رنگ های سفید و قرمز که در پرچم کانادا نیز دیده می شود طراحی شده است. دو لاین دوچرخه سواری در دو طرف پل وجود دارد که به همین رنگ ها رنگ آمیزی شده و مسیر دوچرخه سواران را از عابران پیاده جدا می کند.

پل صلح کلگری

پل لوچتسینگل (The Luchtsingel)

پل زیبای لوچتسینگل با اتصال دو منطقه شمالی و مرکزی روتردام در هلند ساخته شد. این پل عابر پیاده منحصر به فرد به منظور تحریک توسعه و رشد اقتصادی در مناطقی که مورد غفلت واقع شده بودند ، طراحی شد. پل عابر پیاده لوچتسینگل به طول یک چهارم مایل، که توسط شرکت معماری هلندی ZUS طراحی شده است، توسط شهرداری و یک کمپین تأمین مالی سرمایه تأمین شد. این سازه چوبی است و با تخته هایی که نام حامیان مالی را دارند، پوشانده شده است.

پل عابر پیاده عظیم

پل میدان مرشانت (Merchant Square Footbridge)

این پل زیبا در لندن توسط گروه معماری نایت ساخته شد. این پل بر روی کانال آبی یونیون قرار دارد و از پنج بازوی فلزی تشکیل شده. این بازو ها یا تیرهای فلزی با حرکتی شبیه به بادبزن های ژاپنی بلند می شوند.

پل مرشانت

پل پروانه ای (Butterfly Bridge)

پل پروانه ای در سال 2015 در کپنهاگ ساخته و تکمیل شد و شامل سه بخش است که سه وجه کانال را به یکدیگر متصل می کند. دو دهانه این پل می توانند با هم بلند شوند و به این وسیله شکلی مانند پروانه را تشکیل می دهند. پل پروانه ای نیز به دلیل طراحی زیبا و جایگذاری بی نظیرش در لیست زیباترین پل های عابر پیاده قرار گرفته است.

پل عابر پباده پروانه ای

پل عابر پیاده ملکوگ (Melkwegbridge)

این پل زیبا در شهر پورمرند واقع شده و توسط گروه معماری NEXT طراحی شده است. این پل عابر پیاده، عابران و دوچرخه سواران را در دو سطح جدا می کند. طاق نمایی از پله ها در بالای طبقه پایین قرار دارد که می تواند برای تقسیم قایق هایی که در کانال آبی سفر می کنند، شکافته شود.

پل عابر پیاده

پل عابر پیاده BP

این پل عابر پیاده پارک مگی دالی شیکاگو را به پارک هزاره متصل می کند. این پل با استفاده از پنل های فولادی ضد زنگ ساخته براق شده است. علاوه بر طراحی زیبا و قابل توجه اطراف این پل یک با دیواره های مانع ورود صوت پوشیده شده است که صر و صدای کلومبوس درایو مزاحم عابران پیاده نشود.

پل عابر پیاده بی پی در شیکاگو

 

همانطور که دیدید المان های طراحی فضاهای شهری، مکانی مناسب برای اجرای ایده های بی نظیر طراحان و معماران هستند و معمولا مورد حمایت شهرداری ها و دولت قرار می گیرند. امیدواریم که از خواندن این مطلب لذت برده باشید. از نظر شما پل های عابر پیاده چه ویژگی های دیگری می توانند داشته باشند؟

 

architecturaldigest

نظرات

نظر خود را بیان کنید :

آخرین مطالب

طراحی صنعتی
24 آبان 1400
پل معلق
8 مهر 1400