علی سردار افخمی، معمار توانمند ایرانی و طراح تئاتر شهر درگذشت

علی سردار افخمی از معماران پیشرو و تاثیر گذار ایرانی بود که از مهمترین آثار او ساختمان جدید مجلس و تئاتر شهر است. او در 91 سالگی در پاریس درگذشت

علی سردار افخمی، معمار توانمند ایرانی و طراح تئاتر شهر درگذشت

علی سردار افخمی، معمار توانمند ایرانی و طراح تئاتر شهر درگذشت

بیوگرافی علی سردار افخمی، معمار توانمند ایرانی و طراح تئاتر شهر

علی سردار افخمی متولد 1308 در تهران، یکی از معماران تاثیر گذار در معماری ایران و پیشرو در این زمینه بود. از مهمترین آثار افخمی می توان به معماری تئاتر شهر اشاره کرد که در سال 1355 انجام شد و همچنین ساختمان جدید مجلس نیز اثر اوست.

تئاتر شهر معماری سردار علی افخمی

افخمی نه تنها با آثار معماری اش درخشید، بلکه از دوران تحصیل فردی درخشان بود. او در سال 1323 زمانی که شاگرد دوره متوسطه بود، برای ادامه تحصیل به فرانسه رفت. در مدرسه هنرهای زیبای پاریس "بوزار" رشته معماری را آغاز کرد و در این مدرسه شاگرد اول شد. وی تا دوره دکتری را در دانشگاه هنرهای زیبا پاریس ادامه داد و پس از اخذ دکتری در سال 1342 به ایران بازگشت.

پس از بازگشت به ایران، افخمی در کنار معماری، تدریس در دانشگاه تهران را شروع کرد تا اینکه به دلیل اختلافاتش با ریاست دانشگاه، تدریس را رها کرد و منحصرا به معماری پرداخت. او در تهران دفتر معماری "شرکت مهندسان مشاور سردار افخمی" را تاسیس کرد و در آن جا به معماری پرداخت.

علی سردار افخمی کمی قبل از انقلاب اسلامی، مجددا به فرانسه مهاجرت کرد. وی پس از انقلاب به دلایل سیاسی و اقتصادی، مانند بسیاری از معماران ایرانی دیگر به ایران بازنگشت. وی حتی درخواست وزارت مسکن و شهرسازی در دهه هفتاد برای اجرای ساختمان جدید مجلس، که خودش طراحی کرده بود را رد کرد. علی سردار افخمی از آن زمان ساکن پاریس بود تا در 91 سالگی در پاریس درگذشت.

نگاهی کوتاه به آثار علی سردار افخمی:

1-ساختمان تئاتر شهر

ساختمان تئاتر شهر

2-ساختمان جدید مجلس شورای ملی

ساختمان جدید مجلس طراحی سردار علی افخمی

3-ساختمان موزه دفینه یا موزه پول

موزه دفینه طراحی سردار افخمی

3-ساختمان شیروانی پارک نیاوران

4-خانه کودکان بی سرپرست تهران

5-هتل ماریوت تهران

6-هتل اسنوبرد ایروان

7-ساختمان تالارها دانشگاه صنعتی اصفهان

نظرات

نظر خود را بیان کنید :