مزایا و معایب سیستم گرمایش از کف

سیستم گرمایش از کف یکی از ایده آل ترین سیستم های گرمایشی است که مزیت های بی شماری نسبت به سیستم گرمایشی سنتی دارد. در این نوشته با مزایا سیستم گرمایشی بیشتر آشنا شوید

مزایا و معایب سیستم گرمایش از کف

مزایا و معایب سیستم گرمایش از کف

اولین بار سیستم گرمایش از کف چگونه ابداع شد؟

سیستم گرمایش از کف یک سیستم گرمایشی ایده آل است. به جرات می توان گفت که هیچ سیستمی به آرامی و راحتی سیستم گرمایش از کف نیست. طی چند سال گذشته سریعترین رشد در زمینه سیستم های گرمایشی متعلق به سیستم گرمایش از کف بوده است. زیرا این سیستم توانسته مزایای فراوانی را نسبت به سایر سیستمهای سنتی ارائه کند.

اما تاریخچه سیستم گرمایش از کف چیست و اولین بار چگونه استفاده شد؟ در حالی که تصور بیشتر مردم بر این است که سیستم گرمایش از کف یک تکنولوژی جدید است، پیشینه این سیستم به هزاران سال پیش باز میگردد. باستان شناسان بقایای اولین سیستم تابشی را که متعلق به5000 سال قبل از میلاد مسیح است در چین وکره یافته اند. در فرهنگ مردمان یونان و روم باستان مربوط به 500 سال قبل از میلاد نیز شواهدی از استفاده از سیستم گرمایشی در دیوارها و کف مشاهده شده است. سال ها بعد، زمانی که سیستمهای پیشرفته هیدرونیک با استفاده از لوله های پلی اتیلن کراسکینک (PEX) جایگزین سیستمهای چوب و ذغال چوب سوز شدند دوباره استفاده از این سیستم گرمایشی به ذهن انسان رسید. هدف نهایی یکی است، یک راه حل راحت و مقرون به صرفه برای گرم کردن خانه ها و ساختمان ها.

گرمایش رادیانتی

  سیستم گرمایش از کف تشعشعی و  PEX هم اکنون چگونه کار می کند؟

در دنیای امروزه، بیش از 40 سال است که لوله های پکس جهت استفاده در سیستم گرمایش در سراسر دنیا مورد استفاده قرار گرفته. این لوله ها نسبت به لوله های فلزی و پلیمری مزیت های فراوانی دارند. از جمله اینکه این لوله ها پس از گشاد شدن و يا له شدن با حرارت دادن به حالت اوليه خود باز مي گردد .همچنین عدم پوسیدگی در لوله های پکس، عدم رسوب گذاری، سهولت در اجرای کار، مقاومت بالا در برابر دمای پایین و افت فشار کمتر از دیگر مزایای لوله های پکس است. در نتیجه اختراع این لوله ها گزینه مناسبی برای اجرای یک سیستم گرمایشی قوی از کف است.

مطالعات آماری نشان می دهد که مردم اکثر وقت خود را در خانه سپری می کنند. در نتیجه آسایش خانه برای بسیاری از خانواده ها یک اولویت است. صاحبان خانه توجه بیشتری را برای فراهم کردن یک سیستم گرمایش با عمر طولانی و مفید به کار می برند. آسایش بسیار همراه با بهره وری سوخت بی نظیر نشان می دهد که چرا سیستم گرمایش از کف در مقابل سیستم هوای اجباری تا این اندازه محبوب شده است.

سیستم گرمایش از کف همچنین باعث افزایش آسایش و بهره وری اقتصادی در ساختمان های اداری و تجاری مانند فروشگاها، مدارس، فرودگاه ها، آشیانه‌ها و گلخانه ها می شود. هم دمایی تمام محیط به دلیل پخش گرما از کف از مزایایی است که این سیستم را برای محیط های متنوع کارآمد می کند. آگاهی بیشتر از مزایای این سیستم باعث شده طراحان و مالکین ساختمان ها در پی فراهم آوردن ساختمان های گرم، راحت و سالم همراه با هزینه‌های جاری کمتر باشند.

نحوه كار سيستم گرمایش از کف

مزایای سیستم گرمایش از کف نسبت به سایر سیستم های گرمایشی

در بالا به قسمتی از مزایای این سیستم اشاره کردیم. در ادامه بیشتر با سیستم گرمایش از کف آشنا می شویم و مهم نرین مزایا آن را در اینجا بازگو خواهیم کرد:

آسایش بالا در سیستم گرمایش از کف

سیستم گرمایش از کف انسانها، وسایل خانه و سایر اجسام را گرم می کند. تا زمانی که اشیاء وسطح های داخل اتاق گرم هستند حرارت بدن انسان به اشیاء داخل اتاق منتقل نمی شود. این سیستم با تبدیل کردن کف به پانل های تشعشعی ومنطقه بندی آن آسایش را برای ساکنین به ارمغان می آورد. این سیستم قابلیت گرم کردن فضاهایی که به سختی گرم می شوند مانند حمام،راهروها و پارکینگ را به راحتی دارد. سیستم گرمایش از کف یک سیستم ایده آل برای خانه های امروزی که دارای سقف های بلند و پنجره های بزرگ هستند می باشد. سیستم آسایش گرما را در نزدیکی زمین یعنی جایی که انسان به آن نیاز دارد متمرکز می کند.

أسايش با سيستم گرمایش از کف

بازدهی بالای انرژی

سیستم گرمایش از کف مقرون به صرفه ترین سیستم موجود می باشد. این سیستم بر مبنای دمای کاری پایین کار کرده و قابلیت تنظیم دمای هر اتاق به صورت جداگانه را دارد. به دلیل گرم کردن مستقیم افراد و اشیاء در این سیستم (در مقایسه با سیستم هوای اجباری)آسایش با تنظیم ترموستات در دمای پایین تری حاصل می گردد. سیستم گرمایش از کف دارای صرفه جویی در مصرف انرژی حدود 30٪ در مقایسه با سایر سیستم ها(هوای اجباری) است. ساختمانهای با سقفهای بلند، پنجره های عریض و نرخ تعویض هوای بالا و یا ترکیبی از این عوامل دارای میزان صرفه جویی بیشتری هستند. میزان صرفه جویی به عواملی ماننند کار بری ساختمان، طراحی و مصالح آن بسیار وابسته است.

استفاده از گرمایش پاک و سالم

 به علت وابسته نبودن سیستم گرمایش از کف به گردش هوا (بر خلاف سیستم هوای اجباری) ذرات گرد و غبار در فضای خانه پراکنده نمی  شوند. تابش همچنین تا حد زیادی باعث‌کاهش در گسترش دیگر ذرات موجود در هوا مانند گرده ها می‌شود.

سیستم گرمایش از کف، کاملا بی صدا است!

سیستم گرمایش از کف در هنگام کارکرد عملاً بی صدا میباشد.هیج صدای فن یا لرزش کانال یا صدای عبور آب از لوله ای وجود ندارد.

آزادی کامل در طراحی و دکوراسیون

به علت گرمایش از کف فضایی که توسط فن کویل و رادیاتور گرفته می شود در اختیار شما قرار می گیرد. علاوه بر اینکه گرما در تمام خانه به طور یکسان پخش می شود، هیچ فضایی از شما نمی گیرد و می توانید به راحتی چیدمان خود را انجام دهید!

زیبا و دل انگیز

 از آنجا که سیستم گرمایش از کف تقریباً یک سیستم نامرئی است، دیگر در خانه شما جایی برای دریچه های هوای کثیف و یا بلوک های رادیاتور حجیم که باعث جذب کثیفی می شوند وجود ندارد.

هزینه نگهداری پایین

گرمایش از کف قطعات متحرک بسیار کمی دارد. در این سیستم هیچگونه فن یا بادزن که نیاز به تعویض داشته باشد وجود ندارد. استفاده از لوله های پکس در این سیستم نیز طول عمر بالایی به این سیستم گرمایشی می دهد و تقریبا مشکل پوسیدگی و تعویض لوله ها از بین می رود. همچنین هیچگونه کانالی جهت تمیز کردن در این سیستم نمی باشد.

بالا بردن ارزش ملک

در بسیاری از نقاط کشور خانه هایی با سیستم گرمایش از کف در مقایسه با خانه هایی که از سیستم های دیگر جهت گرمایش استفاده می کنند گران تر هستند. تقریباً در تمام موارد این سیستم باعث جذب خریدار می شود. زیرا خریدار به کیفیت ساختی که سازنده مد نظر داشته و طول عمر ساختمان آگاه می شود.

ایده آل برای کف های بتونی

 سیستم گرمایش از کف بهترین گزینه برای زیر زمین هاست. این کف ها به صورت سنتی برای گرم کردن  با مشکل مواجه می شوند.این سیستم به بهترین شکل ممکن این کف ها را به مکانی گرم و راحت تبدیل می کند.

کف های تمیز خشک و ایمن

 به علت گرم بودن کف، تمیز کردن آن سریع و راحت انجام می شود. خشک شدن سریع از به وجود آمدن سطوح لغزنده جلوگیری می کند. به خصوص در فضاهایی مثل حمام که امکان لیز خوردن و آسیب دیدن افراد وجود دارد. همچنین لزومی به استفاده از فرش و موکت برای گرمای پا نیست. می توانید به راحتی و بدون صندل و اسلیپر قدم هایی گرم در خانه بردارید!

سیستم گرمایش از کف با تمام منابع گرما سازگار است

 این سیستم میتواند به وسیله منابع انرژی مختلف مانند گاز ، گازوییل، الکتریسیته، زمین گرمایی، خورشیدی و چوب به راحتی کار کرده زیرا تنها چیزی که این سیستم نیاز دارد آب گرم است.

 

این لیست تنها یکی از بیشمار مزیت هایی است که باعث شده سیستم گرمایش از کف بهترین گزینه برای ساختمان باشد. نظر شما در مورد سیستم گرمایش از کف و دیگر مزایای آن چیست؟ اگر از این سیستم استفاده کرده اید، نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

نظرات

نظر خود را بیان کنید :

آخرین مطالب

طراحی صنعتی
24 آبان 1400
پل معلق
8 مهر 1400