نارنجی های هیجان انگیز | در طراحی داخلی چگونه از نارنجی استفاده کنیم

نارنجي روشن مظهر شادی، بازی گوشی، ماجراجویی، جنب و جوش و به تمام معنا جسارت است. نارنجی گستره ای ست از مایه های زرد از یک سو، و از سوی دیگر جذابیت قرمز را در خود دارد

نارنجی های هیجان انگیز | در طراحی داخلی چگونه از نارنجی استفاده کنیم

نارنجی های هیجان انگیز | در طراحی داخلی چگونه از نارنجی استفاده کنیم

 

نارنجی های هیجان انگیز

از ترکیب دو رنگ قرمز که رنگی مبهوت کننده است، با زرد به عنوان رنگی خوش بینانه، رنگ نارنجی با گرما و انرژی مثبت زاییده می شود و می درخشد. نارنجي روشن مظهر شادی بازیگوشی، ماجراجویی، جنب و جوش و به تمام معنا جسارت است. نارنجی گستره ای ست از مایه های زرد از یک سو، و نارنجی هایی با ماهیت قرمز از سوی دیگر، و سرانجام رنگهای مربوط به مرکبات در حد واسط بین این دو، نارنجی هیجان انگیز و جذاب، پیوند خوش رنگی با آب نبات اسباب بازی و ابزار آلات مدرن دارد. از این رنگ برای ایجاد شادی در زندگی تان استفاده کنید در عین حال که بیانی قوی دارید صرف نظر از اینکه چه مایه ای از نارنجی را انتخاب کرده اید. این رنگ همیشه انتخابی دوستانه تر از قرمز و جسورانه تر از زرد است. بی هیچ شکی، نارنجی شادترین رنگ در طیف است. گرچه تا مدتها مختص اتاق کودکان و زمینهای بازی و ورزش بوده، اما اجازه ندهید این سابقه قوای تخيل تان را غبارآلود سازد. این رنگ شگفت انگیز برای اتاق خوابهایی با نورگیری و گرما، و برای آشپزخانه های شیک کاربرد خود را یافته است. اتاقهای نشیمن و غذاخوری از فروغ تابان این رنگ انرژی بخش سود می برند. نارنجي آبنباتی رنگ را در هر مکانی که تیره و دلگیر به نظر می رسد به کار گیرید، و روشنی و پرتو این رنگ خود به خود روحیه ی هر تازه واردی را بالا خواهد برد.

 

آبی و نارنجی دو رنگ مکمل در دکوراسیون

نکته هایی برای حرفه ای ها:

  • در هنگام نورپردازی روی کلیه ی رنگهای تابناک فقط مقدار اندکی نور مصنوعی مورد نیاز است. از نور پراکنده، لامپهایی با نور زرد، یا نور آتش برای ایجاد جوی بسیار زیبا در اتاقی که در آن زرد با نارنجی به کار برده اید استفاده کنید. لامپ سقفی می تواند باعث شود که ترکیب رنگهایتان ناخوشایند به نظر برسد.
  • عناصر خنثی و مبلمان را با یک روکش زردرنگ ترکیب کنید تا اتاقتان را زنده و پرروح نگاه دارید. در این اتاق، یک قالى از جنس الياف مصنوعي و قفسه هایی از جنس چوب طبیعی باعث میشود رنگها بهتر به چشم بیایند.

رنگ های درخشانی که قابلیت استفاده دارند

نارنجی به خصوص برای اتاق هایی با کاربری های خاص بسیار مناسب است.آمیختن سایه ای درخشان از نارنجی-تکنو در اتاقی که کار در آن سخت و جدی مضمون اصلی آن را تشکیل می دهد نارنجی را لحاظ کنید.

آشپزخانه: نارنجی به عنوان رنگی گرم و مطبوع که فروغ آتش و پرتو گرمابخش انرژی را سرمشق قرار داده، اشتها را برمی انگیزد.

فضاهای تیره و تاریک: حتی از این هم اختصاصی تر، نارنجی به عکس استتار در نور کم، توجه ها را به سوی خود جلب میکند و می تواند توجه ها را در نقاط کم جا و تنگ مفید واقع شود.

دفاتر کار خانگی: این رنگ نشان از کار و فعالیت دارد و آگاهی ما را از فناوری افزایش می دهد.

نکات حرفه ای:

  • آبی مکمل نارنجی است. در فضاهای دلباز و وسیع و همچنین در اتاق های تک آبی می تواند ترکیب زیبایی با نارنجی ایجاد کند و تغییرات چشمگیری در تنوع فضای شما به عمل آورد.
  • یکی از بهترین راه ها برای آمیختن رنگ های مکمل، اختصاص تون خاصی از رنگ ها برای یک دیوار خالی، و تونی دیگر برای دیواری است که مبلمان در آن قرار می گیرد. توجه به جزئیات همیشه شما را در رنگ آمیزی سربلند خواهد کرد

استفاده از نارنجی در طراحی دکوراسیون

طیف کهربایی، برای آسایش آنی

رنگهای نارنجی بر مبنای زرد نارنگی، کهربایی، انبه ای و زعفرانی به ندرت با حداکثر توانایی شان استفاده می شوند. این گستره ی رنگهای نارنجی قادر هستند بدون هیچ هیجان اضافی یا با تحمیل رنگی دیگر، گرما را در هر اتاقی افزایش دهند. زرد-نارنجی، قرمز-نارنجی، و آبی-سبز نمونه هایی از رنگهای روشن چندکاربری برای فضاهای داخلی هستند. زیرا ترکیب آنها دگرگونی و تنوع ایجاد می کند. اگر رنگ نارنجی کمی روشن به نظرتان رسید، گونه ی سیرتر با با زرد بیشتر را در نظر آورید و بلافاصله آنها را به کمرنگ زردآلویی یا هلویی تبدیل نکنید.

اگر زرد براق و نارنجی آتشین هیچکدام با دکوراسیون شما هماهنگی ندارند، زرد-نارنجی بهترین ترکیب ممکن است. این ترکیب جادوی خود را روی رنگهای چوبی گرم نشان مي دهد و کهنگی یک میز رنگ و رو رفته با تیرکهای ناخوشایند سقف را بهسازی می کند. سایه ای دلپذیر از رنگ نارنجی که در تأکیدها و در مبلمان به کار برده اید، در اتاقی با رنگهای گرم و خاکی مثل أخرا و سفالی بر زیبایی می افزاید. این رنگها. هرچند شاد و مدرن به نظر می رسند. می توانند ساده تز و بی پیرایه تر از طیف تند نارنجی باشند.

یک کاناپه ی زعفرانی رنگ با دیوارهایی به رنگ اخرایی گرم، درخششی ایجاد می کند که با هیچ نور متعارفی نمی توان آن را پدید آورد. اگر در حال آماده شدن برای رنگ کاری با نارنجی هستید ولی در خودتان جسارت این کار را نمی یابید، سعی کنید از رنگ نارنگی روی سطوح بزرگتر یا کمی نارنجی درخشان فقط به منظور تأکید استفاده کنید.

نارنجي هاي مختلف در طراحی دکوراسیون

ترکیب بندی مناسب رنگ ها، راز جذابیت دکوراسیون داخلی است

اگر می خواهید از نارنجی روشن استفاده کنید اما نگران هستید که دکوراسیون شما خیلی جدی به نظر نرسد، چند طیف متفاوت را در هر طرف یک نارنجی مطلق به کار ببرید. ترکیب های تک رنگ برای آثار ترکیبی به خوبی قابل استفاده هستند که به نظر منسجم می رسند، اما ملال آور و راکد نيز نيستند. خرمالویی را با زردآلویی شاد یا انبه ای به کار ببرید. نقشها و پارچه ها را برای جلب توجه بیشتر در هم بیامیزید. برای تاکید یک یا دو رنگ متضاد را انتخاب کنید تا تاثیر رنگهای تان يکنواخت نشود.

همیشه به خاطر داشته باشید که نارنجی کیفیت جسورانه قرمز را با خورشیدگونگی زرد در هم می آمیزد. بنابراین یک اتاق تکرنگ نارنجی، ممکن است برای تحمل چشم خیلی تند باشد. اگر دلتان برای این رنگ معف میرود احساس راحتی کنید و یا اتاق را از روشن ترین سایه های آن بپوشانید. اما در عین حال آگاه باشید که نارنجی به هر حال هیجان انگیز است، باعث می شود فعالیت و بازیگوشی مان زياد شود. پس اگر آدم ناراحتی هستید نارنجی بدترین انتخاب برای اتاق تان است. شاید به همین علت ما تقريبا یک محیط داخلی کاملا نارنجی پیدا نمی کنیم، اما شاید برای برخی تجربه ی بسیار مفرحی هم باشد! نارنجی خالص را با مایه های روشن تر زرد نارنجی مثل گل همیشه بهار، و قرمزی مایل به زرد ترکیب کنید. سایه هایی را انتخاب کنید که ترکیب طبیعی را به یاد شما می آورد: مثل یک دسته کُنار یا گل داوودی، تا به جای تصنعی بودن نشاط آور به نظر برسند.

نارنجی در اتاق غذاخوری

نارنجی به خوبی با دیگر رنگهای روشن هماهنگی دارد

نارنجی به ندرت به تنهایی یا به صورت ترکیبهای تک رنگ دیده شده است. شاید بدين علت که نارنجی با بسیاری از رنگهای دیگر هماهنگ است. در عوض با سایه هایی از آبی، رنگ مکمل خود، به طرز درخشانی می تابد. در کنار دیگر رنگهای طیف مرئی کرم - قرمز، صورتی و زرد - نارنجی را می توان رنگی مناسب خانه به شمار آورد. با اینهمه، دقت کنید که نارنجی را در این موارد با رنگهای روشن ترکیب کنید، زیرا شدت این طیف وقتی با رنگهای ضعیفتر همراه شوند جلوه را از رخسارشان می رباید.

بیایید هر ترس و تردیدی را کنار بگذاریم. اگر می خواهید نارنجی روشن را با صورتی تند و زرد درخشان استفاده کنید، شروع کنید و نتیجه را خودتان ملاحظه کنید، نه اینکه از سایه های محتاط و محافظه کارانه استفاده کنید که در همه جا ممکن است با آنها برخورد داشته باشید. این رنگها با یکدیگر خوب جور می شوند زیرا همگی به خانواده ی رنگهای گرم تعلق دارند. مطمئن شوید وقتی رنگهای نزدیک به هم را استفاده می کنید، تعداد طیفها را در حدود دو یا سه نگاه داشته اید - و حداقل یک رنگ تأکیدی با درخشش کمتر را به کار گیرید.

ترکیبی گرم از انواع نارنجی، قرمز، و صورتی می توانند از جعبه ی سفید اتاق تان فضایی صمیمی و دنج پدید آورند. ترکیبات رنگهای تند اتاق را مسخ میکنند. اما این ترکیب رنگی نیست که برای فضاهایی که از نظر معماری تودرتو و پیچیده یا دارای طرحهای پر زرق و برق هستند، خیلی هم مناسب باشد. الگوهای رنگی باید بزرگ و چشمگیر باشند الگوهای شلوغ و کوچک با مشخصهی گویای این رنگها در تضاد واقع می شود.

آبی و نارنجی مکمل های زیبا

نظرات

نظر خود را بیان کنید :

آخرین مطالب

طراحی صنعتی
24 آبان 1400
پل معلق
8 مهر 1400