معماری اسلامی اسپانیا

اسپانیا محل تلاقی فرهنگ و هنر اسلام و تمدن غرب است. به عنوان یکی از نمونه های هنر و معماری اسلامی در جهان غرب، می‌توان به کاخ الحمرا اشاره کرد که با به کارگیری تناسب‌های هندسی منحصر به فرد و بهره‌گیری...

معماری اسلامی اسپانیا

معماری اسلامی اسپانیا

اسپانیا محل تلاقی فرهنگ و هنر اسلام و تمدن غرب است. به عنوان یکی از نمونه های هنر و معماری اسلامی در جهان غرب، می‌توان به کاخ الحمرا اشاره کرد که با به کارگیری تناسب‌های هندسی منحصر به فرد و بهره‌گیری از تزئینات خلاقانه و ظرافت‌های خاص، طراحی و ساخته شده است.

معماری اسلامی اسپانیا

 

در قسمت‌های مختلف کاخ الحمرا، حکاکی‌های آیات قرآن و اشعار عربی، کاشیکاری‌های منقوش و نقش‌های هندسی و اسلیمی بسیاری نیز دیده می‌شود که همگی بازتاب شکوه و عظمت هنر و معماری اسلامی در این بنای تاریخی می‌باشد.

 

به عنوان نمونۀ دیگر می‌توان به مسجد کوردوبا اشاره کرد؛ مسجد زیبایی که الهام گرفته از دو مذهب مسیحیت و اسلام است.

در قلب این مسجد، کلیسای دورۀ رنسانس قرار گرفته که به قرن 16 میلادی تعلق دارد. همچنین در بر گیرندۀ محراب بلند، سقف گوتیک، منبر باروک، دیوارهای رنسانسی و طاق‌های اسلامی می‌باشد که ترکیب متناسب این سبک‌های معماری در کنار یکدیگر، نتیجۀ خارق‌العاده‌ای را ایجاد کرده است.

معماری اسلامی اسپانیا

 

 

 

معماری باستانی اسپانیا

معماری اسپانیایی با قدمتی نزدیک به 4 قرن، به سبک پسندیده‌ای در معماری مبدل شده که بسیار مورد توجه قرار گرفته است. معماری اسپانیا شامل سبک‌های باروک، گوتیک، نئوکلاسیک و مدرن می باشد.

سبک گوتیک نیز مانند سبک رومانسک، عمدتاً از فرانسه وارد اسپانیا شد. در سبک گوتیک، بناها سبُک‌تر و پر تجملات‌تر از سبک رومانسک هستند و در معماری آن‌ها، طاق و تُویزه، قوس‌های نوک‌تیز، پشتبندهای معلق برای دیوارهای بلند، پنجره‌های عریض و بلند و تزئینات فراوان به کار رفته است.

معماری اسلامی اسپانیا

 

 

آنتونیو گائودی، معماری که در اسپانیا سبک او به نام «مدرنیسم» مطرح می‌شود، سبک منحصر به فرد و خارق‌العادۀ آرت نوو را متولد کرده است. او در خطوط موج‌دار معماری بناهایش، شکوه معماری اسلامی اسپانیا را با غنای طرح‌های گوتیک و رنگ‌هایی رویایی در هم آمیخت. کلیسای خانوادۀ مقدس (ساگرا دا فامیلیا) در بارسلونا نمونۀ از شاهکارهای اوست.

معماری اسلامی اسپانیا

 

 

به عنوان نمونۀ دیگر از شاهکارهای این معمار برجسته، می‌توان به معماری ساختمان کازا میلا اشاره کرد. کازا میلا یکی از ویژه‌ترین و خلاقانه‌ترین معماری‌های گائودی می‌باشد. این بنا بیشتر به یک تندیس فاخر شباهت دارد و در سال 1984 میلادی منتخب میراث جهانی یونسکو شده است. ترکیب متناسب بالکن‌های آهنی و سنگ‌های موج‌دار نمای این خانه، ظاهری مطلوب و رویایی را پدید آورده است.

معماری اسلامی اسپانیا

 

نظرات

نظر خود را بیان کنید :

آخرین مطالب

طراحی صنعتی
24 آبان 1400
پل معلق
8 مهر 1400