پلکان داخلی شیشه ای، طراحی شده توسط دفتر معماری تارامید

پله شیشه ای برای دفتر معماری تارامید در مرکز خرید المپیا طراحی شده است. المان های اصلی این پلکان را آهن، شیشه و ورق ام دی اف تشکیل می دهند. در این مقاله با ساخت این پله بیشتر آشنا شوید

پلکان داخلی شیشه ای، طراحی شده توسط دفتر معماری تارامید

پلکان داخلی شیشه ای، طراحی شده توسط دفتر معماری تارامید

پلکان داخلی شیشه ای، طراحی شده توسط دفتر معماری تارامید

پله شیشه ای یکی دیگر از طراحی های دفتر معماری تارامید برای مرکز خرید المپیا است. المان های اصلی این پلکان را آهن، شیشه و ورق ام دی اف تشکیل می دهند. استفاده از قوطی آهنی یا قوطی پروفیل 10 نقش بسیار مهمی در کیفیت، استحکام و سبک سازی این سازه ایفا می کند.

پله شیشه ای و نرده

سازه آهنی پلکان شیشه ای

پروفیل محصولی کاربردی برای اسکلت بندی فلزی می باشد که در صنایع گوناگون کاربرد فراوان دارد. قوطی های آهنی در دهه های گذشته نقشی اساسی در سازه های مدرن از جمله ساختمان سازی داشته اند. از قوطی آهنی می توان برای ساخت در و پنجره، نرده های فلزی، پل ها و .. استفاده کرد. در این سازه نیز پایه ها و بدنه ی نگه دارنده با استفاده از قوطی آهنی و اتصالان 8 میل آهنی مستحکم شده است.

قوطی های آهنی به صورت فارسی بر شده یا برش 45 درجه به هم متصل شده اند. پیچ های به کار رفته در این اتصالات پیچ آلن است که دسته ای از پیچ های پر کاربرد در صنعت بوده و کاربردی مشابه پیچ و مهره شش گوش دارد. مهم ترین دلایل استفاده از این پیچ در ساختار پلکان، امنیت، قابلیت اتکا و تحمل وزن بالاست.

قسمت پله های شیشه ای

قسمت بعدی و متمایز این پلکان، کف ام دی اف و لایه های شیشه ای قرار گرفته بر آن است. استفاده از دو ورق شیشه لمینت 1 سانت بر روی ورق ام دی اف طراحی این پلکان را متمایز کرده. همچنین این طراحی اکسپوز که تمامی لایه ها و اتصالات در آن نمایان است برای محیط ساختمانی و صنعتی کنونی بسیار مناسب است و تداعی کننده ی المان های محیطی است.

 

اتصالات شیشه و سازه

نرده یا جانپناه شیشه ای اکسپوز

یکی دیگر از المان های شکیل در این پله، استفاده از نرده یا جانپناه شیشه ای است. در این نرده از شیشه سکوریت 12 میل با اتصالات آلومینیومی استفاده شده است. استفاده از متریال شیشه به دلیل شفافیت ذاتی که دارد در عرصه دکوراسیون داخلی و خارجی بسیار محبوب است و از المان های معماری مدرن به شمار می آید.

نرده یا جانپناه شیشه ای

شیشه های به کار رفته در این سازه که با استفاده از ماشین آلان سکوریت و لمینت مقاوم سازی شده اند قابل قیاس با تصور ذهنی ما از شیشه های خطرناک نیستند. بلکه بسیار مقاوم و ایمن ساخته می شوند.

از چالش های دیگر ساخت پلکان شیشه ای اکسپوز، تراز بودن و صاف بودن نهایی کار می‌باشد. در واقع نرده شیشه‌ای اکسپوز روی سطح ناصاف و ناتراز نصب نمی‌گردد و حتی اگر نرده نصب شود، شیشه‌ها در یک راستا قرار نمی‌گیرند و مشکلات عدیده‌ای از لحاظ ایستایی و زیبایی کار بوجود می‌آید. به همین دلیل متریال مورد استفاده در این سیستم آلومینیوم است. درواقع پروفیل‌های خاص آلومینیوم با دانسیته بالا بصورت اختصاصی تهیه و بروی کف تراز نصب می‌گردد.

 

نظرات

نظر خود را بیان کنید :

آخرین مطالب

طراحی صنعتی
24 آبان 1400
پل معلق
8 مهر 1400